معاونان ارشد وزارت داخله افغانستان برکنار شدند

افغانستان حق نشر عکس ONC
Image caption عبدالصبور قانع به عنوان معاون اول وزارت کشور افغانستان معرفی شده است

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که معاون اول و معاون ارشد امنیتی وزارت کشور افغانستان همراه با رئیس مبارزه با تروریسم این وزارت را برکنار و افراد جدید به جای آنان معرفی شدند.

براساس خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان عبدالصبور قانع به عنوان معاون اول این وزارت و خوشحال سادات، معاون ارشد امنیتی و ماهر یعقوبی رئیس مبارزه با تروریسم آن وزارت منصوب شده‌اند.

این تغییرات زمانی اعمال می‌شود که قبل ازاین نیز امرالله صالح به عنوان وزیر داخله افغانستان به دلیل پذیرفتن معاونت اول اشرف غنی در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری از مقام خود استعفا داده بود.

امرالله صالح در چند هفته‌ای که دراین سمت افغانستان فعالیت داشت، با صدور دستورهای جنجالی خبرساز شد. از جمله انتشار فهرست نام‌های کسانی که "مخل امنیت" اعلام شدند و همچنین فهرست نام‌های "زورمندان نیمه‌دولتی و سیاسی" که به گفته وزارت داخله با استفاده از امکانات دولتی به گونه مستقیم و یا غیر مستقیم در اخلال امنیت و نظم عمومی دخالت دارند.

حق نشر عکس onc
Image caption خوشحال سادات نیز به عنوان معاون ارشد امنیتی منصوب شده است

با کنار رفتن آقای صالح هرچند که وزارت داخله دیگر آنچنان خبرساز نیست ولی امروز شاهد تغییرات گسترده بود.

تغییرات جدید حتی دامن اختر ابراهیمی از افراد نزدیک به آقای غنی را نیز گرفت، کسی که قبل از معاونت وزارت کشور افغانستان به عنوان فرمانده حفاظت ریاست جمهوری افغانستان اجرای وظیفه می‌کرد.

تاکنون کسی به عنوان سرپرست وزارت کشور افغانستان نیز معرفی نشده ولی ریاست جمهوری افغانستان حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان را گماشته تا معرفی وزیر جدید، وزارت داخله را اداره کند.

آقای محب امروز نیز با معرفی معاونان جدید وزارت داخله گفت که "تغییر و تبدیل یک اصل" است.

مشاور امنیت ملی افغانستان تاکید کرد که در "تقرری‌های تازه هیچ نوع مقرری سیاسی وجود ندارد، بلکه تقرری‌ها بر حسب توانایی، درایت و شایستگی صورت گرفته است."

او افزوده که افغانستان فشارهای سیاسی را قبول نکرده بلکه با قاطعیت تمام در راستای تقویت بخش امنیتی مشترکا تلاش می‌ورزد.

حق نشر عکس ONC
Image caption ماهر یعقوبی نیز به عنوان ریاست تروریسم معرفی شده‌است