ترامپ: بخشی از نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی می‌مانند

Donald Trump حق نشر عکس EVN
Image caption آقای ترامپ پیشتر گفته بود که می‌خواهد نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید که بخشی از نیروهایش را در افغانستان حفظ خواهد کرد.

آقای ترامپ در گفت‌وگویی با تلویزیون سی‌بی‌اس آمریکا گفت که این نیروها برای کارهای اطلاعاتی در افغانستان باقی خواهند ماند.

آقای ترامپ پیشتر گفته بود که می‌خواهد نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند. محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به این تصمیم، از آقای ترامپ خواسته بود از سرعت خروج نیروهایش از افغانستان کم کند.

همچنین به تازگی نیویورک تایمز گزارش کرد که آقای غنی در نامه‌ای به آقای ترامپ پشنهاد کند کردن روند خروج نیروها و نگهداشتن بخشی از آن در افغانستان را ارائه کرده است.

آقای ترامپ در مصاحبه اخیرش با اشاره به جنگ افغانستان گفت:"ما در آنجا برای ۱۹ سال بودیم، ما خیلی خوب می‌جنگیم. ما بیشتر از هر زمانی شدید می‌جنگیم. فکر می‌کنم... همه خسته‌شده‌اند. ما باید از این جنگ‌های ناتمام بیرون بیاییم و افراد خود را به خانه برگردانیم. حالا، این به آن معنی نیست که ما از طریق‌های اطلاعاتی آنجا را نظارت نمی‌کنیم. ما نظارت خواهیم کرد و خیلی دقیق نظارت خواهیم کرد."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا در افغانستان حدود چهارده هزار سرباز دارد

آقای ترامپ در پاسخ به سوال خبرنگار سی‌بی‌اس که پرسید آیا برنامه‌ای برای نگهداشتن تعدادی از نیروها در افغانستان دارد، گفت:"بله. و من در آنجا مأموران اطلاعاتی را حفظ خواهم کرد. مأموران اطلاعاتی واقعی را. اگر دیدم لانه‌هایی شکل می‌گیرد کاری خواهم کرد. اما برای ما هزینه کردن ۵۱ میلیارد دلار مثل سال گذشته و یا هم اگر میانگین هزینه‌ها را ببینید، یعنی درباره آماری حرف می‌زنید که هیچ کسی هیچ‌گاه قبلا نشنیده است".

مذاکرات صلح افغانستان

آقای ترامپ در حالی از حفظ بخشی از نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که بحث مذاکرات صلح افغانستان با گروه شورشی طالبان این روزها داغ است.

حدود دو هفته پیش، چهارمین دور گفت‌وگوهای رودرروی طالبان و نمایندگان آمریکا انجام شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، گفت در این دیدارها نمایندگان آمریکا و طالبان درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش‌بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

ترامپ
Getty Images
من در آن‌جا (افغانستان) مأموران اطلاعاتی را حفظ خواهم کرد. مأموران اطلاعاتی واقعی را.
دونالد ترامپ
رئیس‌جمهوری آمریکا

با وجود درخواست‌های مکرر دولت افغانستان، گروه طالبان تاکنون حاضر به گفت‌وگو رودررو با حکومت نشد.

اگرچه آقای خلیلزاد تاکید کرده که توافق با طالبان مشروط به آتش بس همه‌جانبه و مذاکره بین‌الافغانی است اما اظهارات تازه مقام‌های دولتی افغانستان ظاهرا نشان می‌دهد که آنها از توافقات صورت‌گرفته چندان راضی نیستند.

به تازگی رئیس‌جمهوری افغانستان گفته که او و نیروهای امنیتی این کشور تا زمانی که یک قطره خون در بدن داشته باشند، "صلح گذرا" را نمی‌پذیرند.

همچنین حدود دو ماه پیش، زمانی که مسئله گفت‌وگوهای طالبان و آمریکایی‌ها داغ شد، پس از منتشر شدن خبرهایی مبنی بر تصمیم آقای ترامپ برای خروج نیمی از نیروهایش از افغانستان، دولت افغانستان اعلام کرده بود که این خروج بر وضعیت امنیتی افغانستان تاثیری نخواهد گذاشت.

در آن زمان دولت افغانستان گفته بود که این نگرانی در سال ۲۰۱۴ "به شدت بیشتری" مطرح بود و در آن زمان برداشت این بود که با خروج بیش از صدهزار نیروی خارجی "افغانستان به دست شورشیان خواهد افتاد" اما نیروهای امنیتی افغانستان خلاف آن را ثابت کردند.