عبدالله به سیاسیون افغانستان: اختلاف ما باعث تحمیل امارت طالبان می‌شود

عبدالله عبدالله حق نشر عکس ce/fb
Image caption عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، یک روز پیش از نشست مسکو از تمامی سیاسیون افغانستان خواست در روند صلح، دولت را نادیده نگیرند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان از "پراکندگی به میان آمده میان سیاسیون افغانستان" در رابطه با مذاکرات صلح در این کشور انتقاد کرد و از همه خواست اتحاد خود را حفظ کنند.

آقای عبدالله، مسئولان دولتی، از جمله خودش را "مقصر" به وجود نیامدن یکدستگی موضع در رابطه به مذاکرات صلح در میان رهبران سیاسی خواند و گفت برخی از سیاست‌مداران افغان با موضع‌گیری‌هایی که دارند، هر آن چیزی را که باعث تضعیف دولت شود، مجاز می‌دانند.

آقای عبدالله اضافه کرد: "توقع ما در این مرحله حساس این است که همه با وجود اختلاف نظر در سایر موارد، با در نظرداشت نارضایتی‌هایی که وجود دارد و نظرات متفاوت در دیگر عرصه‌ها، کمی و کاستی‌هایی که است در مساله صلح همه در جبهه صلح دست به دست هم بدهیم."

به باور او ادامه روند صلح نیاز به یک تصمیم مشترک و اجماع میان تمام مسئولان دولتی، اقشار سیاسی، احزاب، جامعه مدنی و روحانیان کشور دارد.

رئیس اجرایی افغانستان همچنین گفت "هر کسی روند صلح را شخصی می‌داند، مشورت‌هایی صورت می‌گیرد اما تداوم ندارد".

اظهارات آقای عبدالله در حالی صورت می‌گیرد که قرار است فردا (سه‌شنبه، ۱۶ دلو/بهمن) نشست دو روزه‌ای با حضور نمایندگان گروه طالبان و شماری از چهر‌ه‌های سیاسی و نمایندگان احزاب افغانستان در مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شود. در این نشست نماینده‌ای از دولت افغانستان شرکت نمی‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نوامبر گذشته، نمایندگان طالبان برای اولین بار در نشستی که نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان نیز حضور داشتند، شرکت کردند

آقای عبدالله در سخنرانی حدود یکساعته‌اش در این زمینه گفت صحبت و گفت‌وگو با طالبان حق اقشار سیاسی است.

اما تاکید کرد: "با حفظ یک مسئله... با حفظ این که اگر ما به هر دلیل، کمبودی و یا انتقادی، محوریت دولت را نادیده بگیریم، چتری که دفاع از حقوق مردم از آن صورت می‌گیرد نادیده بگیریم و نفی کنیم... کمک به این خواهد کرد که طالبان که بدون آن لجوج هستند و با لجاجت با سرنوشت مردم افغانستان برخورد کردند، بیشتر لجوج شوند... نیت خوب و برداشتن قدم فراتر برای صلح قابل استقبال است اما اگر نتیجه‌ این باشد که طالبان فکر کنند به این ترتیب می‌توانند در بین مردم رخنه ایجاد کنند.... [احتمال ] تحمیل امارات اسلامی بالای مردم مقدور است چون امروز اختلاف وسیع میان قشر سیاسی ما وجود دارد و آنها می‌توانند از آن استفاده کنند."

آقای عبدالله همچنین از طرح به میان آمدن حکومت موقت که گفته می‌شود در مذاکرات صلح مطرح شده، به شدت انتقاد کرد و گفت شماری فکر می‌کنند حکومت موقت مانند حکومت موقت پیشین به میان خواهد آمد تا آنها همه چیز را از نو شروع کنند "اما این اشتباه است و باید از احتیاط و تدبیر کار گرفته شود".

او همچنین تاکید کرد که محاسبه گروهی که فکر می‌کنند ممکن طالبان با شماری مهربان‌تر باشد و با گروهی کمی مهربان، کاملا اشتباه است.

او همچنین گفت پراکندگی میان اقشار سیاسی سبب شده، میدان تبلیغات در دست طالبان باشد و آنها در این میدان دستاورد و برد داشته باشند.

abdullah
Dr. Abdullah Abdullah/FB
ادامه روند صلح نیاز به یک تصمیم مشترک و اجماع میان تمام مسئولان دولتی، اقشار سیاسی، احزاب، جامعه مدنی و روحانیان کشور دارد.
عبدالله عبدالله
رئیس اجرایی افغانستان

'طالبان، اصلی‌ترین مشکل روند صلح'

آقای عبدالله از طالبان به عنوان اصلی‌ترین مشکل در روند صلح یاد کرد و افزود که موضع طالبان مانع صلح بوده؛ موضعی که بر اساس آن حاضر نیستند با دولت و مردم افغانستان گفت‌وگو کنند.

به باور او طالبان تلاش دارند وقت‌گذرانی کنند و با تماس‌ها و گفت‌وگوهایی که حالا در جاهای مختلف با آنها ادامه دارد، جایگاه خود را تقویت کنند.

آقای عبدالله گفت: "طالبان به این باورند که با بحث خروج نیروهای خارجی، دیگر آنها ضرورت به گفت و گو ندارند و می توانند با قوت برگردند و به هدف خود برسند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption اشرف غنی در روزهای اخیر با طرح صلح آمریکا ابراز مخالفت کرده و گفته متحدان افغانستان نباید دراین مورد عجله کنند

افغانستان، آمریکا و کشورهای منطقه

بحث مذاکرات صلح افغانستان پس از پایان چهارمین نشست طالبان و نمایندگان آمریکا با تبصره‌های مختلفی داغ شد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا پس از این دور نشست شش روزه، اعلام کرد که با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

با وجود تاکید آمریکا بر عملی بودن این توافقات مشروط به مذاکرات بین‌الافغانی، مقام‌های افغان از این دستاوردها راضی نیستند و فکر می‌کنند به حاشیه رانده شدند.

توافقات احتمالی صورت گرفته شمار زیادی از مردم را نیز نگران ساخته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زلمی خلیلزاد به تازگی پس از پایان چهارمین نشست نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا اعلام کرده با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند

نقش نیروهای بین‌المللی

رئیس اجرایی افغانستان امروز در این مورد گفت که اجماع منطقه و جامعه بین‌المللی در مورد افغانستان بعد از سال ۲۰۰۱ تاکنون تغییر کرده اما به باور او افغانستان کشوری نیست که بازگشت به زمان طالبان را به نفع خود ببیند. اگرچه او بدون نام بردن از کشوری گفت، یک کشور در منطقه به این باور است که یک نظام ضعیف در افغانستان به نفع آنها است.

اخیرا اما رئیس‌جمهوری افغانستان به صراحت پاکستان را متهم به حمایت از طالبان کرد و گفت "کلید جنگ در اسلام‌آباد، کویته و راولپندی" است.

آقای عبدالله، افزود که نظرات شاید متفاوت باشد اما تعامل همکاری میان افغانستان و جامعه بین‌المللی، کشورهای ناتو و آمریکا وجود دارد و در این تعامل‌ها تغییری نیامده است.

آقای عبدالله گفت هرگز بحث پایگاه دایمی و حضور دایمی نیروهای خارجی و به خصوص آمریکایی‌ها در افغانستان مطرح نبوده اما تعهدات همکاری به دلیل تهدیدات مشترک و منافع مشترک، دوامدار است.

او تاکید کرد با خروج بخشی از نیروهای خارجی از افغانستان، تعهدات آمریکا و جامعه جهانی برای حمایت از افغانستان و نیروهای امنیتی باید ادامه یابد زیرا این موضوع به نفع آمریکا، صلح و ثبات منطقه و کشورهایی است که در افغانستان سرمایه گذاری کردند.

رئیس اجرایی افغانستان همچنین برای کاهش وابستگی به کمک‌ها و همکاری‌های بین‌المللی به فعالیت‌های بیشتر در منطقه تاکید کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با وجود درخواست مکرر دولت افغانستان، گروه طالبان تاکنون حاضر به گفت‌وگو با حکومت نشدند

او نیز بار دیگر به محوریت دولت و مالکیت افغان‌ها در روند صلح تاکید کرد و گفت اگر جایی این اصل مدنظر گرفته نشده، باید اصلاح شود.

اما در مورد تقابل آمریکا و افغانستان تاکید کرد تا زمانی که همکاری‌ها ادامه دارد، به نفع ما نیست که فضا را برهم بزنیم.

اما آقای غنی که گویا از توافقات صورت گرفته تازه میان آمریکا و طالبان راضی نیست، به تازگی از حامیان بین‌المللی حکومتش خواسته تا در مسئه صلح افغانستان عجله نکنند و بگذارند در این زمینه خواست افغان‌ها در نظر گرفته شود.

او، در تازه‌ترین اظهارات خود در رابطه با مذاکرات صلح گفته که او و نیروهای امنیتی این کشور تا زمانی که یک قطره خون در بدن داشته باشند، "صلح گذرا" را نمی‌پذیرند.