توزیع کوپن برای بازماندگان نیروهای امنیتی افغان آغاز شد

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی چهار دفترچه کوپن را به خانواده‌های نیروهای امنیتی کشته شده در جنگ توزیع کرد

دولت افغانستان توزیع کوپن برای خانواده‌های نیروهای امنیتی که در جنگ کشته‌شده‌اند را آغاز کرد.

دولت افغانستان اعلام کرد که این کوپن فقط برای خانواده‌های نیروهای امنیتی داده می‌شود که در جنگ ۱۸ ساله این کشور با نیروهای شورشی کشته شده‌اند.

توزیع کوپن تا زمان فروپاشی آخرین دولت چپ‌گرای افغانستان در سال ۱۳۷۱ ادامه داشت و بعد از آن با آغاز جنگ‌های داخلی این روند متوقف شد. به این ترتیب توزیع کوپن در این کشور بعد از ۲۶ سال سر گرفته می‌شود.

با روی کار آمدن نظام جدید در سال ۲۰۰۱ میلادی در افغانستان، فقط آموزش تا سطح کارشناسی و درمان برای اتباع این کشور رایگان اعلام شد و سایر حمایت‌های مالی دولت از شهروندان از جمله کوپن/یارانه حذف شد.

در قانون اساسی افغانستان آمده که "دولت، سرمایه گذاری‌ها و تشبثات خصوصی را مبتنی بر نظام اقتصاد بازار، مطابق به احکام قانون، تشویق، حمایت و مصونیت آنها را تضمین می‌نماید."

در چهار سال گذشته دولت به خانواده‌های کشته‌شدگان نیروهای امنیتی حقوق پرداخت می‌کرد ولی اکنون تصمیم گرفته که به این خانواده‌ها کوپن پرداخت شود.

براساس اعلام ریاست جمهوری افغانستان، قرار است که در مرحله نخست برای مدت ۹ ماه به این خانواده‌ها کوپن داده شود که شمار آنان در کابل و سایر ولایت‌ها به ۱۲ هزار خانوار می‌رسد.

وزارت مالیه/دارایی افغانستان وعده داده که این روند در آغاز برای یک سال ادامه خواهد داشت.

Image caption آخرین کوپن‌های که توسط دولت افغانستان توزیع شده بود

کوپن که یک بسته مواد غذایی است، شامل آرد، برنج، روغن، چای، شکر و عدس است که براساس کتابچه کوپن به خانواده‌های مستحق توزیع خواهد شد.

براساس آخرین آمار که رئیس جمهوری افغانستان داده در چهار سال گذشته حدود ۴۵ هزار مامور و سرباز امنیتی افغانستان کشته شده‌اند.

الهام‌عمر هوتکی، رئیس عمومی تدارکات ملی افغانستان گفته که هزنیه پرداخت این کوپن از پول صرفه‌جویی‌شده از قراردادهای دولت افغانستان تامین می‌شود و در سال گذشته مالی بیشتر از ۱۸ میلیارد افغانی ( معادل ۲۴۶میلیون دلار) صرفه جویی شده است.

arg
این بسته غذایی شامل شامل آرد، برنج، روغن، چای، شکر و عدس است
ارگ،
ریاست جمهوری افغانستان

آقای هوتکی گفته که بعد از انگشت نگاری (بیومتریک) خانواده‌های سربازان و ماموران کشته‌‌شده ارتش، آنان می‌توانند از مغازه‌های تعیین شده، مواد غذایی این کوپن را دریافت کنند.

در سا‌لهای اخیر درباره این که دولت افغانستان رسیدگی لازم برای بازماندگان سربازان کشته‌شده نمی‌کند، شکایت‌های زیادی وجود داشته است. حتی برخی از خانواده‌ها شکایت داشتند که جنازه سربازان کشته‌شده برای روز‌ها در میدان نبرد باقی مانده و به آنها برگردانده نشده‌اند.

اخیرا، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان گفت که بعد از این اگر سرباز زخمی در میدان نبرد باقی بماند او تمام وزارت دفاع را برای انتقالش به حرکت درخواهد آورد.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان با توزیع نخستین "کتابچه‌های کوپن" به چهارتن از خانواده‌های مستحق گفت که "امروز به یک تعهد دیگر در خصوص رسیدگی به ورثه‌ شهدا عمل کردم و به شما اطمینان می‌‎دهم، قهرمانانی که در راه دفاع از کشور قربانی داده‌اند، فراموش نمی‌شوند".

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفت که "امروز به یک تعهد دیگر در خصوص رسیدگی به ورثه‌ شهدا عمل کردم"

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت که برای هیچ‌کسی به بهانه صلح، اجازه صدمه ‌رسانیدن به نیروهای ملی امنیتی را نمی‌دهد و گفت: "آنان باید این ذهنیت را از سرشان دور کنند که یکبار دیگر تانک‌ها، طیارات و سایر تجهیزات را به قیمت آهن کهنه به همسایه بفروشند".

اشاره آقای غنی به جنگ‌های داخلی است که تمام تجهیزات ارتش افغانستان بعد از فروپاشی نظام مرکزی میان طرف‌های جنگ توزیع و شماری از آنها نیز به کشورهای همسایه افغانستان فروخته شد.

براساس برخی از آمارها، پس از خروج نیروهای شوروی، بیش از دو هزار و ۵۰۰ تانک، نزدیک به ۵۰۰ هواپیمای جنگی و حمل و نقل و بیش از ۵ هزار وسیله نقلیه نظامی در افغانستان باقی ماند. اما با شروع جنگ‌های داخلی همه این تجهیزات تقریبا نابود شد.