اشرف غنی: شرکت کنندگان نشست مسکو صلاحیت اجرایی ندارند

طلوع نیوز حق نشر عکس s.murtazawi/fb
Image caption اشرف غنی در گفتوگوی ویژه با تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که شرکت‌کنندگان نشست مسکو صلاحیت اجرایی ندارند و نمی‌توانند از افغانستان نمایندگی کنند.

آقای غنی این موضوع را در گفت‎وگوی ویژه با تلویزیون خصوصی طلوع‌نیوز که امروز پخش شد، بیان کرد. او گفت: "همراه کی، چی را موافقه می‌کنند؟ قدرت اجرایی‌شان کجا است؟ صدها مجلس این گونه شود تا دولت افغانستان، شورای ملی افغانستان، نهادهای قانونی افغانستان روی آن صحه نگذارند، کاغذ است".

رئیس جمهوری افغانستان این اظهارات را در حالی ابراز می‌کند که امروز هیاتی از طالبان و نمایندگان احزاب سیاسی افغانستان در مسکو دیدار کردند.

در کنار هیات طالبان به ریاست عباس استانکزی، دراین نشست حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان با ده‌ها نفر از حامیانش، یونس قانونی، محمد محقق، عطا محمد نور، محمد اسماعیل، نمایندگان حزب اسلامی حکمتیار و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی و اجتماعی نیز شرکت دارند.

دولت افغانستان دراین نشست غایب است و از برگزاری آن و حضور چهره‌های سیاسی افغانستان در آن انتقاد کرده است.

عباس استانکزی، رئیس هیات طالبان در نشست مسکو دولت افغانستان را "نامشروع" خواند و گفت سران جهادی و افردی‌که دراین نشست حضور دارند، نمایندگان مردم افغانستان هستند.

در نشست دو روزه مسکو، نماینده طالبان بیرون شدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه، آزادی زندانیان، ایجاد یک دفتر رسمی برای این گروه، تغییر قانون اساسی، ایجاد نظام اسلامی و تضمین گفت‌وگوهای صلح را از شرایط صلح برای افغانستان خواند.

حق نشر عکس Getty Images

مذاکرات صلح آمریکا با طالبان

رئیس جمهور غنی گفت که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در مذاکراتش با هیات طالبان با حکومت افغانستان مشورت می‌کند و حکومت از آنچه که در این نشست‌ها می‌گذرد، آگاه است.

آقای غنی گفت: "تمام مذاکره همراه ما شریک می‌شود، تمام مذاکره با ما عیار می‌شود و مذاکره قدم به قدم با مشورت و با طرح ما انشاالله به پیش می‌رود".

اما، او تاکید کرد که هماهنگی‌ها در این روند مذاکرات صلح با طالبان باید بیشتر شود.

آقای خلیلزاد پس از پایان نشست شش روزه با طالبان در دوحه به کابل سفر کرد و با اشرف غنی دیدار کرد.

منابع مختلف از برخورد سرد رئیس جمهوری افغانستان با آقای خلیلزاد در تازه‌ترین دیدارشان در کابل گزارش دادند و لحن سخنرانی آقای غنی و موضع‌گیری‌های ارگ ریاست جمهوری در مورد گروه طالبان و آمریکا تغییر کرده است.

حق نشر عکس CHIP SOMODEVILLA

ایجاد حکومت موقت

حکومت وحدت ملی افغانستان در ماه‌های پایانی کارش قرار دارد و اشرف غنی با تاکید بر برگزاری انتخابات در ماه جولای/ژوئیه گفت: "انتخابات در پیش رو است، صد در صد برگزار می‌شود، کمر را ببندید تا به سوی انتخابات برویم".

با این حال، پس از مذاکرات اخیر آمریکا با طالبان گزارش‌‎هایی از عدم برگزاری انتخابات و ایجاد دولت موقت با رهبری منتشر شده است.

آقای غنی در واکنش به موضوع احتمال ایجاد حکومت موقت گفت: "صدها آوازه را انداخته‌اند که در باره حکومت موقت گفته شده است، پرسان کنید آقای خلیلزاد را و صد بار قسم می‌خورد که در باره حکومت موقت کسی چیزی نگفته است، اگر کسی گفته است بیاید که با آقای خلیلزاد رو به رو اش کنم".

طرحی که منابع نزدیک به طالبان می‌گویند مورد پذیرش این گروه است، دو مرحله دارد. مرحله اول گفت‌وگو با آمریکا و توافق بر سر زمان خروج نیروهای این کشور از افغانستان و مرحله دوم "گفت‌وگوهای بین‌الافغانی" شامل گروه‌های سیاسی مخالف دولت اشرف غنی برای تصمیم‌گیری در مورد چگونگی دولت بعدی در افغانستان.