شرکت‌کنندگان نشست مسکو خواهان 'خروج کامل' نیروهای خارجی از افغانستان شدند

نشست مسکو حق نشر عکس Ruptly
Image caption نمایندگان طالبان و گروه‌های سیاسی مخالف حکومت افغانستان توافق کردند که نشست بعدی در دوحه پایتخت قطر برگزار شود

گروه‌های سیاسی مخالف حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان در نشست مسکو توافق کرده‌اند که برای تامین صلح دراین کشور نیروهای خارجی به صورت کامل از افغانستان خارج شوند.

در قطعنامه‌ای که در پایان دومین روز این نشست در حضور نمایندگان طالبان و رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی به خوانش گرفته شد، همچنین آمده که افغانستان باید سیاست بی‌طرفی‌ را در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی اتخاذ کند.

نشست مسکو که دیروز سه‌شنبه، با حضور نمایندگان طالبان و سران احزاب سیاسی مخالف حکومت افغانستان از جمله رئیس جمهوری پیشین این کشور آغاز شد، امروز نیز پایان یافت.

در قطعنامه پایانی این نشست همچنین روی بیرون شدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل و به رسمیت‌ شناخته شدن دفترسیاسی این گروه در دوحه قطر تاکید شده است.

براساس این قطعنامه که به زبان‌های پشتو و فارسی خوانده شد، آمده که شرکت‌کنندگان روی "حقوق زنان در مطابقت به ارزش‌های اسلامی و حقوق سیاسی، مدنی و آزادی بیان مطابق اصول اسلامی" تاکید کرده‌اند.

در این قطعنامه با اشاره به نهادهای امنیتی افغانستان آمده که شرکت‌کنندگان نشست "روی حفظ، تقویت و اصلاح نهادهای بنیادی، دفاعی و دیگر نهادهای ملی افغانستان بعد از توافق صلح تاکید دارند."

پیشتر شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس هیات طالبان گفته بود، پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نیروهای امنیتی این کشور "وجود نخواهند داشت و دوباره ساخته خواهند شد" که این اظهارات او با واکنش‌های منفی گسترده در افغانستان مواجه شد.

شرکت کنندگان این نشست همچنین توافق کرده‌اند تا گفت‌وگوهای "بین‌الافغانی" برای تامین صلح در افغانستان ادامه یابد و نشست بعدی در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

"دولت افغانستان با مذاکرات صلح مخالفت نکند"

حق نشر عکس AtmarFacebook
Image caption حنیف اتمر نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در دومین روز نشست مسکو سخنرانی کرد

حنیف اتمر، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در دومین روز نشست مسکو شرکت داشت، از دولت افغانستان خواست تا با روند مذاکرات با گروه طالبان مخالفت نکند و درآن شرکت کند.

آقای اتمر در حضور نمایندگان گروه طالبان و نمایندگان گروه‌های سیاسی افغانستان گفت که فرصت بی‌نظیری برای رسیدن به صلح در افغانستان پیش آمده و او از مذاکرات آمریکا و طالبان حمایت می‌کند.

آقای اتمر گفت: "ما همه توافق داریم که سربازان خارجی از افغانستان بیرون شوند ولی روی این هم توافق داریم که هیچ جنگجوی خارجی نباید در افغانستان باشد. توافق داریم که نظام اسلامی خود را حفظ کنیم و در جایی‌که اصلاحات نیاز است، با مشورت آن را اصلاح کنیم. توافق داریم که حقوق مردم، خواهران و اقوام کشور را حفظ کنیم و باید یک نظام مردم‌سالار داشته باشیم که ملت خود به اراده خود سرنوشت‌شان را تعیین کنند."

طالبان دراین نشست گفته‌اند که قانون اساسی افغانستان اعتبار ندارد.

پیشتر شیرمحمد عباس استانکزی، رئیس هیئت طالبان در نشست صلح مسکو اعلام کرد تا زمانی که نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند، این گروه آتش بس نخواهد کرد.

او به بی‌بی‌سی گفت که طالبان خواستار قبضه قدرت از طریق زور در افغانستان نیست.

این مقام طالبان مدعی شد که این گروه متوجه شده که با انحصار قدرت در افغانستان، صلح پایدار در این کشور بوجود نخواهد آمد، ولی این گروه خواستار نظام اسلامی فراگیر دراین کشوراست.