وزیر خارجه آمریکا: تا تامین صلح، اتحاد نظامی افغانستان و آمریکا برقرار است

مایک پمپئو حق نشر عکس AFP
Image caption پومپئو پیش از این گفته بود دولت ترامپ در مورد پی‌گیری روند صلح، جلوگیری از "تروریسم" و بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه عزمی جدی دارد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا تلفنی صحبت کرده است.

در خبرنامه ارگ که امروز چهارشنبه ۱۷ دلو/بهمن به رسانه‌ها فرستاده شده آمده که این دو نفر در مورد همکاری‌های دوامدار، روند صلح و انتخابات آینده ریاست جمهوری صحبت کردند.

ارگ می‌گوید آقای پمپئو گفته "ابهامات معمولا در اثر بعضی از صحبت‌ها ایجاد می‌گردد اما شایعات نمی‌تواند جای عمل را گرفته و مناسبات هر دو کشور مستحکم است."

وزیر امور خارجه آمریکا گفته تا برقراری صلح دوامدار، اتحاد نظامی میان افغانستان و آمریکا برقرار می‌باشد.

او همچنین گفته که دولت آمریکا از مذاکرات صلح به محوریت دولت افغانستان حمایت می‌کند

آقای غنی نیز در این تماس گفته روابط میان افغانستان و آمریکا درازمدت و مستحکم است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در نشست مسکو دولت افغانستان شرکت ندارد و احزاب سیاسی و سیاستماران مخالف دولت افغانستان برای مذاکره با نمایندگان گروه طالبان درآن حضور یافته‌اند

این تماس تلفنی میان مقام‌های دولتی افغانستان و آمریکا همزمان با برگزاری نشستی در مورد صلح افغانستان در مسکو صورت گرفته است. در این نشست شماری از چهره‌های سیاسی و نمایندگان احزاب افغانستان با نمایندگان طالبان گرد یک میز جمع شدند. دولت افغانستان در این نشست نماینده ندارد و آقای غنی گفته اشتراک کنندگان این نشست صلاحیت اجرایی ندارند.

همچنین گفت‌وگوی رئیس جمهوری افغانستان و وزیر خارجه آمریکا زمانی صورت می‌گیرد که گفته می‌شود مقام‌های افغان، از کنار زده شدن در گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و آمریکا ناخشنودند.

همزمان با این تماس تلفنی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در نطق سالانه خود بر کاهش حضور نظامی آمریکا در افغانستان و سوریه تاکید کرده و گفته: "کشورهای بزرگ جنگ های بدون پایان نمی کنند."

آقای ترامپ با اشاره به مذاکرات آمریکا با گروه طالبان گفته: "وقتی ما در این مذاکرات پیشرفت داشته باشیم قادر خواهیم بود که حضور نیروهای خود را کاهش بدهیم و بر مبارزه با تروریسم تمرکز کنیم."

دونالد ترامپ گفته نمی‌داند که روند مذاکرات به نتیجه خواهد رسید اما به نظر او پس از دو دهه جنگ زمان آن فرا رسیده که حداقل برای صلح تلاشی بشود.

حق نشر عکس EVN
Image caption آقای ترامپ پیشتر گفته بود که می‌خواهد نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند

پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح طالبان و آمریکا

بحث مذاکرات صلح افغانستان پس از پایان چهارمین نشست طالبان و نمایندگان آمریکا با تبصره‌های مختلفی داغ شد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا پس از این دور نشست شش روزه، اعلام کرد که با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زلمی خلیلزاد به تازگی پس از پایان چهارمین نشست نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا اعلام کرده با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند

وزیر خارجه آمریکا نیز پس از این نشست گفته بود که این مذاکرات پیشرفت داشته و آمریکا در مورد آوردن صلح، جلوگیری از ادامه فعالیت‌های "تروریسم بین‌المللی" در افغانستان و بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه عزمی جدی دارد.

آقای پومپئو گفته است:"آمریکا با همکاری با دولت افغانستان و همه جوانب ذی‌نفع، تلاش می‌کند تا حاکمیت، استقلال و رفاه افغانستان را تقویت کند."

با وجود تاکید آمریکا بر عملی بودن این توافقات مشروط به مذاکرات بین‌الافغانی، مقام‌های افغان از این دستاوردها راضی نیستند و فکر می‌کنند به حاشیه رانده شدند.

آقای غنی از حامیان بین‌المللی حکومتش خواسته تا در مسئله صلح افغانستان عجله نکنند و بگذارند در این زمینه خواست افغان‌ها در نظر گرفته شود.

او، در تازه‌ترین اظهارات خود در رابطه با مذاکرات صلح گفته که او و نیروهای امنیتی این کشور تا زمانی که یک قطره خون در بدن داشته باشند، "صلح گذرا" را نمی‌پذیرند.