هشدار تیم ملی فوتبال افغانستان به دادستانی کل؛ 'بازی با کویت ممکن است لغو شود'

تیم ملی فوتبال افغانستان حق نشر عکس AFF
Image caption قرار است تیم ملی فوتبال افغانستان پنجم حمل/فروردین در یک بازی دوستانه به مصاف کویت برود

انوش دستگیر، سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان می‌گوید طولانی شدن روند تحقیقات دادستانی کل افغانستان در مورد ادعاهای آزار جنسی از سوی شماری از اعضای این فدراسیون برنامه‌های فنی تیم ملی را بهم ریخته است.

آقای دستگیر در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که اگر دادستانی کل افغانستان تکلیف این پرونده را تا ۴ شنبه مشخص نکند، احتمالا دارد بازی تیم ملی در برابر کویت لغو شود، زیرا بازیکنان زمینه تمرین نخواهند داشت و حاضر به شرکت دراین مسابقه نخواهند شد.

او می‌گوید لغو شدن این بازی با توجه به قوانین و قاعده‌های فیفا به ضرر فدراسیون فوتبال افغانستان در منطقه و آسیا تمام خواهد شد.

تحقیقات دادستانی کل افغانستان دو ماه پیش پس از آن آغاز شد که روزنامه گاردین در گزارشی مدعی شد دختران فوتبالیست افغان در سفر اردن و در داخل اتاق کار رئیس فدراسیون این کشور مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

ابتدا دادستانی کل و سپس فیفا وظیفه کرام‌الدین کریم، رئیس فدارسیون فوتبال را به مدت ۳ ماه به حالت تعلیق در آورد.

هر چند فیفا تنها وظیفه آقای کریم را متوقف ساخت، اما دادستانی در قدم اول وظایف سکرتر جنرال، معاون فنی، مربی دروازه‌بان‌ها، مسئول کمیته ولایتی و سکرتر رئیس فدراسیون را نیز به حالت تعلیق در آورد و سپس آنان را ممنوع‌الخروج کرد.

پس از بررسی‌های اولیه، هفته گذشته جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل در یک نشست خبری وظیفه یوسف کارگر، معاون فنی فدراسیون فوتبال را از حالت تعلیق خارج کرد تا وی در غیاب آقای کریم، سرپرستی فوتبال افغانستان را بر عهده بگیرد.

حق نشر عکس AFF
Image caption سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان هشدار می‌دهد که طولانی شدن تحقیقات شاید فرصت حضور تیم ملی فوتبال در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را از افغانستان بگیرد

آقای رسولی گفت که جزییات این پرونده در داخل افغانستان به پایان رسیده است، اما هیات دادستانی کل برای ادامه تحقیقات با قربانیان این پرونده که گفته می‌شود خارج ازاین کشور هستند، به اروپا سفر کرده‌اند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال تنها رابط رسمی فدراسیون با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به حساب می‌آید و در کنار رئیس، صاحب صلاحیت در برنامه‌های مالی فدراسیون فوتبال و تیم‌های ملی فوتبال است.

اردوگاه‌های تمرینی، مسابقات دوستانه و بازی‌های رسمی تیم‌های ملی فوتبال، فوتسال، ساحلی و امید افغانستان در حالت بلاتکلیف قرار دارد و این موضوع نیز باعث نگرانی سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان شده است.

او می‌گوید، ادامه این روند و طولانی شدن این پرونده، فرصت حضور تیم ملی فوتبال در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را از افغانستان خواهد گرفت.

در همین حال شماری از بازیکنان تیم از جمله فیصل شایسته کاپتان تیم ملی نیز از دادستانی کل خواسته‌اند تا روز چهارشنبه هفته جاری نظر نهایی‌اش را در خصوص این پرونده اعلام کند تا فوتبال افغانستان از حالت بلاتکلیفی نجات پیدا کند.

اسلام‌الدین امیری بازیکن سرشناس تیم ملی فوتبال افغانستان گفته است: ادامه این روند به ضرر فوتبال افغانستان است و طولانی شدن این پرونده باعث رفتن انگیزه از تیم ملی فوتبال افغانستان می‌شود.

زبیر امیری دیگر بازیکن تیم ملی فوتبال افغانستان نیز می‌گوید: با شرایطی که به وجود آمده ما تمرکز لازم را برای حضور در مسابقات تدارکاتی و رقابت‌های مقدماتی جام جهانی که تا سه ماه دیگر آغاز می‌شود، نداریم.

حق نشر عکس AFF
Image caption بازی دوستان افغانستان و کویت