راهیابی ۸۰ نماینده به مجلس نمایندگان افغانستان قطعی شد

افغانستان حق نشر عکس Iec
Image caption کمیسیون انتخابات به ۸۰ نماینده اعتبارنامه داد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با دادن اعتبارنامه به ۸۰ نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان که ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر امسال برگزار شده بود، راهیابی آنان را به مجلس نمایندگان قطعی اعلام کرد.

از مجموع نامزدان که امروز، شنبه (۲۰ دلو/بهمن) اعتبارنامه گرفتند، ۲۲ نفر آنان زن هستند و در کنار آن بیشتر زنان راه یافته به مجلس نمایندگان افغانستان چهره‌های جدیدند.

این نمایندگان از ۱۸ ولایت به پارلمان افغانستان راه یافته و برنده شدن آنها توسط دوکمیسیون شکایات و کمیسیون مستقل انتخابات نهایی اعلام شده است.

مجلس افغانستان ۲۵۰ نماینده دارد و معلوم نیست که سرنوشت ۱۷۰ نماینده دیگر کی مشخص خواهد شد.

با گذشت بیشتر از چهار ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان تاکنون نتایج نهایی ۱۵ولایت دیگر مشخص نیست. دولت به دلیل وجود اختلاف‌های سیاسی، تاکنون قادر به برگزاری انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی نشده‌است.

Image caption ولایت‌های که به رنگ آبی نشان داده شده، نتایج آنها نهایی شده است

نمایندگانی که راهیابی آنان قطعی شده، مربوط به ولایت‌های بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، پنجشیر، کاپیسا، پروان، سمنگان، بامیان، سرپل، جوزجان، فاریاب، دایکندی، ارزگان، زابل، فراه، خوست و هرات هستند.

زمان اعلام نتایج نهایی ۱۵ولایت دیگر تعیین نشده، ولی براساس قانون افغانستان قرار است که ۱۵حوت/ دی امسال عمر دور شانزدهم پارلمان افغانستان پایان یابد و دور هفدهم به کار آغاز کند.

براساس قانون یک دور پارلمان افغانستان پنج ساله است، ولی دولت به دلیل اینکه قادر به برگزاری انتخابات در زمان معین نشد، مدت فعالیت دور شانزدهم مجلس به هشت سال رسید.

عزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان گفت که برای تامین شفافیت دراین دور از همه گزینه‌ها و ابزارهای قانونی کار گرفته شده تا نمایندگان براساس آرای واقعی به مجلس راه یابند.