انس حقانی،‌ زندانی دولت افغانستان،‌ عضو هیات مذاکره‌کننده طالبان شد

طالبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption گروه طالبان اعلام کرده رهبر این گروه تیم جدیدی برای مذاکره با آمریکا تعیین کرده

گروه طالبان، تیم جدیدی را برای مذاکره با نمایندگان آمریکا معرفی کرد.

در خبرنامه این گروه که امروز سه‌شنبه ۲۳ دلو/بهمن منتشر شده آمده: با توجه به اهمیت مذاکرات با آمریکا، ملاهبت‌الله اخندزاده هیات جدید را به رهبری ملا برادر، معاون سیاسی او، را تعیین کرده است.

این تیم چهارده نفری است و در بین آنها نام انس حقانی دیده می‌شود.

انس حقانی، فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی شبکه است. سراج الدین حقانی در حالی که رهبر این گروه است، معاون هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان نیز است.

انس حقانی در مهر/میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت شد و تاکنون در زندان این نهاد به سر می‌برد.

طالبان گفته او یکی از اعضای مهم تیم مذاکره کننده طالبان است و باید رها شود. این گروه پیش از این نیز خواهان رهایی او شده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سه سال پیش، پس از افزایش حملات انتحاری در کابل شماری از فعالان مدنی خواهان اعدام انس حقانی شدند

اما ریاست امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته هیچ تصمیمی برای رهایی آقای حقانی گرفته نشده است.

در این اعلامیه آمده که انس حقانی در زندان است و حکومت افغانستان مکلف به تطبیق قانون است و کسانی که در مقابل مردم افغانستان مرتکب جرم شده‌اند، بر اساس قوانین نافذه در مورد آنها تصمیم گرفته می‌شود.

پیش ازاین شماری از مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی پس از حملات خونین گروه حقانی، خواهان مجازات و اعدام انس حقانی شده بودند.

ریاست امنیت ملی در اعلامیه امروزی خود نوشته "مردم افغانستان در رابطه به اجرای عدالت مطمئن باشند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption انفجار چهارراهی زنبق از خونین ترین حملاتی بود که گروه حقانی مسئول آن شناخته شد

شبکه حقانی در افغانستان

شبکه حقانی عامل خونین‌ترین و پیچیده‌ترین حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان شناخته می‌شود و نهادهای امنیتی افغانستان معتقدند که بیشتر حملات خونین سال‌های اخیر کابل توسط این شبکه سازماندهی شده است.

گروه حقانی در سال‌های اخیر بزرگترین عملیات را در افغانستان علیه ناتو و آمریکا نیز رهبری کرده است. به گفته دولت افغانستان خونین‌ترین حمله این گروه انفجار تانکر مملو از مواد انفجاری در منطقه چهار راه زنبق در مرکز کابل بود که حدود ۱۵۰ نفر کشته و دست‌کم ۴۰۰ زخمی داشت.

حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل، در ماه ژوئن ۲۰۱۱، حمله به سفارت آمریکا در کابل در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ و همچنین حمله همزمان به چند هدف مهم در شهر کابل در سال ۲۰۱۲ از اقداماتی است که گروه حقانی مسئولیت آنها را به عهده گرفت.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را سازمان تروریستی و غیرقانونی اعلام کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زلمی خلیلزاد به تازگی پس از پایان چهارمین نشست نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا اعلام کرده با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند

گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا

تاکنون چهار دور گفت‌وگوهای مستقیم طالبان با نمایندگان آمریکا برگزار شده است. آخرین دور این نشست‌ها شش روز به طول انجامید و پس از پایان آن زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان گفت با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

روز گذشته، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آقای خلیلزاد سفر دوره‌ای خود را برای گفت‌وگوهای صلح افغانستان به کشورهای بلژیک، آلمان، ترکیه، قطر، افغانستان و پاکستان آغاز کرده است.

مقام‌های قطری نیز پیش از این اعلام کرده بودند که قرار است دور پنجم گفت‌وگو میان طالبان و آمریکا روز ۲۵ فوریه انجام شود.

با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه تاکنون حاضر به مذاکرات با دولت افغانستان نشده است.

اما آمریکا تاکید کرده که عملی شدن توافقات آنها با طالبان مشروط به آتش بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.