نارضایتی کاربران تلفن همراه از خدمات مخابراتی افغانستان

کاربران موبایل در افغانستان حق نشر عکس AFP

در پی افزایش شکایت‌های کاربران تلفن‌های همراه در افغانستان، اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان یا اترا می‌گوید که تا ده روز دیگر به گونه رسمی به این شکایت‌ها پاسخ خواهد داد.

شماری از شهروندان افغانستان با راه‌اندازی کمپینی با هشتک "اترا_کجاست؟" از قیمت و نحوه خدمات شبکه‌های مخابراتی در افغانستان شکایت کرده‌اند.

محمد عمر از ولایت هرات شکایت دارد که او هر زمانی که موبایلش را شارژ (کردیت) می‌کند، بعد از مدتی بدون اینکه از آن استفاده کرده باشد، شارژش ختم می‌شود.

او می‌گوید: "وقتی از شرکت مخابرات درباره این مصرف‌ها می‌پرسم، می‌گوید که پیام‌ها مصرف دارد، ولی من خواستار قطع آن شدم اما از طرف شرکت عملی نمی‌شود."

برخی مشتریان دیگر هم می‌گویند که عدم آگاهی مشتریان سبب سود بردن شرکت‌های مخابراتی از آنان شده است.

یک کاربر دیگر نیز می‌گوید که شرکت‌ها بدون اطلاع مشتریان برخی خدمات را برای آنان فعال می‌کنند، در حالیکه مشتریان این خدمات را نیاز ندارند.

شرکت‌های مخابراتی تاکنون درباره این شکایت‌ها ابراز نظر نکرده‌اند ولی اترا که بر فعالیت این شرکت‌ها نظارت دارد، می‌گوید که از راه افتادن کمپین اترا_کجاست؟ مطلع است.

نجیب الله عزیزی، رئیس این اداره می‌گوید چند شکایت عمده را در چند روز اخیر از مردم دریافت کرده‌ است.

به گفته او، این شکایت‌ها شامل فعال ساختن برخی خدمات بدون اطلاع مشتریان، تمام شدن سریع‌ بسته‌های اینترنتی، کم شدن کردیت (شارژ) بدون استفاده مشتری و پایین بودن کیفیت خدمات است.

آقای عزیزی می‌گوید که در هفته جاری تمام شکایت‌ها بررسی و تا ۱۰ روز دیگر به گونه رسمی به مردم پاسخ داده خواهد شد.

او می‌گوید که شرکت‌های مخابراتی حق ندارند تا خدماتی را که مشتریان تقاضا نکرده‌اند، فعال کنند.

رئیس اترا گفت که بعد از تحلیل و ارزیابی شکایت‌های رسیده و بررسی آنها با شرکت‌های مخابراتی، به مردم پاسخ می‌دهد.

هم اکنون شش شبکه مخابراتی دولتی و خصوصی در افغانستان فعالیت دارند و مشتریان نیز به بیشتر از ۲۱ میلیون نفر می‌رسند، چندی قبل نیز شمار استفاده کنندگان اینترنت در افغانستان حدود ۱۰ میلیون نفر اعلام شد.