شکایت افغانستان به سازمان ملل از سفر هیأت طالبان به پاکستان

ارگ ریاست جمهوری حق نشر عکس Arg

حکومت افغانستان به خاطر برنامه سفر اعضای تحریم‌ شده گروه طالبان به پاکستان، رسما به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل در نامه‌ای به کمیته تحریم‌های شورای امنیت گفته که پاکستان درباره قصد خود برای میزبانی از نمایندگان طالبان، که قرار است پس‌فردا دوشنبه ۱۸ فوریه صورت بگیرد، با حکومت افغانستان مشورت نکرده است.

حکومت افغانستان گروه طالبان را تهدیدی برای صلح و ثبات افغانستان می‌خواند و می‌گوید ۹ تن از اعضای هیأت مذاکره‌کننده این گروه که قرار‌است فردا یکشنبه رهسپار پاکستان شوند، در فهرست سیاه سازمان ملل قرار دارند.

منابع مطلع به بی‌بی‌سی گفته‌اند در نامه دولت افغانستان آمده که اجازه دادن به طالبان برای سفر به اسلام آباد و دیدار با مقامات پاکستانی، به معنای به رسمیت شناختن این گروه‌ است.

پاکستان یکی از انگشت شمار کشورهایی بود که حکومت طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) را در افغانستان به رسمیت شناخت.

پیشتر، دولت افغانستان از شرکت طالبان در نشست دو روزه مسکو (۱۶-۱۷ دلو/بهمن) نیز به سازمان ملل شکایت کرده بود.

منابعی در وزارت خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بودند که پیش از نشست مسکو، هرگاه هیأتی از طالبان می‌خواست به کشوری سفر کند، نخست سازمان ملل با دولت افغانستان مشورت می‌کرد.

سه روز پیش، طالبان در خبرنامه‌ای اعلام کردند که اعضای هیأت این گروه در سفر به اسلام‌آباد، با عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز دیدار خواهند داشت. این نخستین بار است که گروه طالبان از دیدار نمایندگان‌شان با یک رهبر یک کشور همسایه افغانستان خبر می‌دهد.

در اعلامیه گروه طالبان همچنین گفته شده پس از نشست اسلام آباد، گفت‌وگوهای نمایندگان این گروه با آمریکا در ۲۵ فوریه در دوحه قطر ادامه خواهد یافت.

حق نشر عکس Ruptly
Image caption نمایندگان طالبان و گروه‌های سیاسی مخالف حکومت افغانستان در مسکو توافق کردند که نشست بعدی در دوحه پایتخت قطر برگزار شود

طالبان تاکنون چهار بار با هیأت آمریکایی به ریاست زلمی خلیلزاد، نماینده این کشور برای صلح افغانستان دیدار کرده‌اند.

دولت پاکستان از روند گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان حمایت کرده و گفته که زمینه گفت‌وگوها را این کشور فراهم کرده است.

در همین راستا پاکستان حدود سه ماه پیش ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان را به درخواست زلمی خلیلزاد از زندان این کشور آزاد کرد و حالا او به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شده است.

نمایندگان طالبان در گفتگوهای مستقیم با آمریکا و رهبران سیاسی افغانستان، همواره حکومت افغانستان را نامشروع خوانده و گفته‌اند که حاضر نیستند با آن مذاکره رو در رو کنند. این گروه همچنین قانون اساسی افغانستان را بی‌اعتبار می‌خواند.