اقدام تلافی‌جویانه هند علیه پاکستان 'بر مذاکرات صلح افغانستان تاثیر می‌گذارد'

خلیلزاد و قریشی حق نشر عکس EPA
Image caption وزیر خارجه پاکستان تاکید کرده که کشورش نقش عمده در تسهیل گفت‌وگوها میان نمایندگان آمریکا به ریاست زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان در دوحه داشته است

زاهد نصرالله، سفیر پاکستان در کابل هشدار داده است که اگر هند در واکنش به حمله هفته پیش در کشمیر علیه کشورش دست به خشونت بزند، مذاکرات آمریکا و گروه طالبان تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت.

آقای نصرالله امروز به خبرنگاران در کابل گفت: "هرنوع حمله هند ثبات همه‌ منطقه را متاثر می‌سازد و ظرفیت صلح را از بین می‌برد."

پنجشنبه گذشته برخورد یک خودروی بمبگذاری شده با اتوبوس حامل ماموران پلیس در نزدیکی سرینگر، مرکز کشمیر تحت کنترل هند ۴۰ کشته برجا گذاشت.

گروه جیش محمد که در پاکستان مستقر است، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

تنش‌‌ها میان دو همسایه هسته‌ای پس ازاین رویداد به شدت بالا گرفته و از درگیری‌های در مناطق مرزی دو کشور گزارش شده است.

هند، پاکستان را متهم کرده که از نیروهای جدایی‌طلب در کشمیر تحت کنترل هند از جمله جیش محمد حمایت می‌کند. این گروه‌ها خواهان الحاق منطقه کشمیر به پاکستان هستند.

پاکستان نماینده عالی خود در دهلی را فراخوانده است. پیشتر دولت هند نیز نماینده عالی خود در اسلام آباد را فراخوانده بود.

هند و پاکستان مدعی حاکمیت بر منطقه مسلمان نشین کشمیر هستند و هر کدام از این دو کشور بخش هایی از این منطقه را در اختیار دارند.

دولت پاکستان تاکید دارد که نقش عمده در تسهیل گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان داشته و قرار است پنجمین دور این گفت‌وگوهای دوشنبه پیشرو ۲۵ فوریه در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

تاکنون چهار دوره از نشست طالبان و نمایندگان آمریکا انجام شده که پس از آخرین مورد آن، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان اعلام کرد که با این گروه درباره "چارچوب کلی" صلح به توافق رسیده‌اند.

در هیچ یک از این نشست‌ها نماینده‌ای از دولت افغانستان حضور نداشت. با وجود درخواست مکرر دولت، گروه طالبان حاضر نشد با نمایندگان دولت مذاکره مستقیم داشته باشد.

موضوعات مرتبط