مذاکرات با طالبان؛ زلمی خلیلزاد: گفت‌و‌گوهای سه‌روزه در دوحه سازنده بود

خلیللزاد حق نشر عکس Reuters
Image caption زلمی خلیلزاد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید گفت‌و‌گوهای سه روزه در دوحه قطر سازنده بوده است.

آقای خلیلزاد امروز (۹ اسفند/حوت) در حساب توییتری خود نوشته: "ما به گام‌های آهسته اما پایدار برای توافق و رسیدن به صلح پایدار ادامه می‌دهیم."

آقای خلیلزاد در ادامه تصریح کرده که مذاکرات بعد از دو روز توقف از روز شنبه (۱۱ حوت/اسفند) از سر گرفته خواهد شد و در چهار مورد کلیدی بحث می‌شود.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان از محورهای مذاکرات آمریکا و طالبان گفته شده است.

دلیل توقف دو روزه مشوره‌های بیشتر هر دو طرف عنوان شده است.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در ادامه نوشته که در کنار ادامه گفت‌وگوهای قطر، کار روی ایجاد یک هیأت مذاکره‌کننده ملی در کابل نیز جریان دارد تا در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با طالبان شرکت کنند.

در همین حال امروز محمد بن عبدالرحمن الثانی، وزیر خارجه و معاون نخست وزیر قطر با زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه آمریکا، ژنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان و ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان دیدار کرده است.

پنجمین دور مذاکرات میان آمریکا و طالبان دیروز (۲۵ فبروری/فوریه) در قطر با حضور ملاعبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان آغاز شد.

منابع گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته‌اند در سه روز گذشته "مذاکرات مفصل و مفیدی" میان دو طرف صورت گرفت و دلیل توقف دو روزه احتمالا مشورت بیشتر با رهبری طالبان و مقامات آمریکایی در واشنگتن است.

منابع این گروه می‌گویند که گفتگوهای فنی میان هیأت‌ طالبان و آمریکا در قطر بر سر پیش‌نویس جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به پایان رسیده است.

بر اساس گزارش‌ها، گفتگوهای دو طرف بر سر تضمین‌هایی جریان دارد که بر اساس آن طالبان متعهد می‌شوند افغانستان تهدیدی علیه کشوری خارجی نباشد.

گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا

چهارمین دور این نشست‌ها شش روز به طول انجامید و پس از پایان آن زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان گفت با این گروه درباره چارچوب کلی صلح به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد گفته پیش‌نویس این توافق شامل "برنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکا، برقراری آتش بس و طرد گروه‌های بین‌المللی تروریستی در خاک افغانستان است."

با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه تاکنون حاضر به مذاکرات با دولت افغانستان نشده است.

اما آمریکا تاکید کرده که عملی شدن توافقات آنها با طالبان مشروط به آتش بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

پس از پایان دور قبلی گفت‌وگوها نارضایتی‌هایی نزد مقام‌های دولتی به میان آمد اما به تازگی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که رئیس جمهوری افغانستان و زلمی خلیلزاد روی کارشیوه جدیدی برای پیشبرد روند صلح به توافق رسیدند.

به گفته مقام‌های ارگ، به اساس این کارشیوه، نخست روی موضوعات صلح مشورت صورت می‌گیرد و بعدا در مورد آن اقدام می‌شود.