زنان در اجماع ملی برای صلح افغانستان: بی‌قید و شرط آتش‌بس کنید

زنان حق نشر عکس Arg
Image caption این نشست زنان همزمان با ششمین دور مذاکرات رودرروی نمایندگان طالبان و آمریکا در قطر برگزار شد

در نشست اجماع ملی زنان برای صلح افغانستان که امروز (پنجشنبه ۹ حوت/اسفند) با حضور صدها زن از سراسر این کشور در کابل برگزار شد، از حکومت و طالبان خواسته شد که بدون قید و شرط اعلام آتش‌بس کنند.

گفته شد این نشست بعد از نظرخواهی و نشست‌های دیگری با زنان در سراسر افغانستان برگزار شده است. همچنین در این نشست تذکر داده شد که در قطعنامه این نشست نظریات پانزده هزار زن سهم داشته‌اند.

زنان بر حفظ قانون اساسی این کشور تاکید کرده و گفتند صلحی برای آنها قابل قبول است که این قانون، نظام، دستاوردها و ارزش‌های سال‌های گذشته در آن حفظ شود.

زنان افغان همچنین بر مالکیت افغان‌ها در روند صلح تاکید کرده و از جامعه جهانی خواستند که آنها نیز از این روند به رهبری افغان‌ها حمایت کنند.

رولا غنی، بانوی اول افغانستان در این نشست گفت زنان مهم هستند و باید صدای شان شنیده شود.

حق نشر عکس Arg
Image caption محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که کسی نمی‌تواند صلح را به افغان‌ها تحمیل کند و هر صلحی برای مردم این کشور قابل قبول نیست

محو معافیت از مجازات، فساد، فعالیت زورمندان و افراد مسلح غیرمسئول از خواست‌های دیگر زنان در این نشست بود.

در برنامه امروز شماری از زنان قربانی جنگ نیز صحبت کردند.

این نشست زنان همزمان با ششمین دور مذاکرات رودرروی نمایندگان طالبان و آمریکا در قطر برگزار شد. گفت‌وگوهایی که از چندی به این طرف شماری از مقام‌ها و مردم را از به حاشیه رانده شدن حکومت در روند صلح نگران ساخته است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در نشست زنان از پیام‌ها و خواست‌های آنان استقبال کرده و تاکید کرد که :کسی نمی‌تواند صلح را به افغان‌ها تحمیل کند و هر صلحی برای مردم این کشور قابل قبول نیست".

او از کشورهای منطقه و جامعه جهانی خواست تا در تضمین صلح افغانستان همکار باشند اما "مالکیت این روند باید از افغان‌ها باشد".

حق نشر عکس Arg
Image caption رولا غنی، بانوی اول افغانستان در این نشست گفت زنان مهم هستند و باید صدای شان شنیده شود.

او تمام ملت افغانستان را قربانی جنگ خواند و خطاب به زنان قربانی گفت تصمیم در مورد بخشیدن عاملان جنگ باید برعهده ملت و قربانیان باشد.

آقای غنی با اشاره به روز ملی نیروهای امنیتی افغانستان، از این نیروها به عنوان پاسداران حقوق زنان یاد کرد. او گفت آوردن تغییر در قانون اساسی شرایط خاص خود را دارد و تا فراهم شدن آن شرایط قانونی، این سند، چارچوب اساسی زندگی افغان‌ها است.

آقای غنی گفت که تمام نظریات و خواست‌های زنان در لویه‌جرگه (جرگه بزرگ) مشورتی صلح مطرح خواهد شد.

لویه جرگه مشورتی صلح قرار است در اواخر ماه حوت/اسفند با حضور دست‌کم دو هزار نماینده از سراسر افغانستان برگزار شود. گفته شده حداقل سی درصد این نمایندگان زنان خواهند بود.

حق نشر عکس Arg
Image caption زنان کوماندو افغان در نشست اجماع ملی زنان
حق نشر عکس Arg