درگذشت پیرمرد افغان که صدها کیلومتر برای صلح راه رفت

افغانستان حق نشر عکس iqbalkhyber
Image caption عبد الغنی در زمان مرگ هفتاد سال داشت

عبد الغنی پیر مرد ۷۰ ساله افغان که فاصله کابل- مزار شریف، مرکز ولایت بلخ در شمال - حدود ۴۲۵ کیلومتر- را برای برقراری صلح در افغانستان پیاده طی‌کرده بود، دیروز در زادگاهش، ولایت لوگر در جنوب کابل درگذشت.

فرزند عبدالغنی سرباز نیروهای امنیتی افغانستان بود و سال گذشته خورشیدی در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان در جنگ با طالبان کشته شد. چند ماه بعد از کشته شدن فرزندش، همسر عبدالغنی در غم مرگ فرزند جوانش درگذشت.

بهار امسال وقتی که کاروان صلح هلمند، بعد از طی ۷۰۰ کیلومتر به کابل رسید، عبدالغنی نیز از ولایت لوگر به این کاروان پیوست و از کابل تا شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ را با پای پیاده پیمود.

ابتکار کاروان صلح هلمند را اقبال خیبر، دانشجوی ۲۷ ساله رشته پزشکی به عهد دارد که همراه با هفت نفر دیگر از هلمند با پای پیاده به کابل آمدند و پیاده مسیرشان را تا ولایت بلخ ادامه دادند.

حق نشر عکس iqbalkhyber
Image caption عبدالغنی از کابل تا بلخ پیاده رفت

در نخستین روزهای سال خورشیدی جاری، مسابقه کشتی در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند به مناسب جشن نوروز برپا بود که یک انفجار انتحاری در محل برگزاری مسابقه رخ‌داد و جان ۱۳ نفر را گرفت. بعد از این حادثه جمعی از اهالی لشکرگاه خیمه تحصن برپا کردند و خواهان برقراری آتش‌بس در ولایت هلمند شدند.

معترضان اعلام کردند که با کاروانی از مردم به ولسوالی موسی‌قلعه، مرکز اقتدار طالبان خواهند رفت، ولی گروه طالبان هشدار داد که حاضر نیست امنیت این کاروان را تامین کند. این کاروان بعد از آن به کابل آمد و با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیدار و بعد برای تشویق طرف‌های درگیر به صلح، پیاده به سمت شمال حرکت کرد.

اقبال خیبر مسئول این کاروان به بی‌بی‌سی گفت که عبدالغنی، غم مرگ پسر جوانش را دیده بود و آرزو داشت که در افغانستان صلح بیاید تا دیگر افغان‌ها طعم تلخ جنگ نچشند و مرگ عزیزانش را نبینند.

آقای خیبر می‌گوید که او آرزو داشت هموطنانش یک زندگی خوب و آرام داشته باشند و هر چند خود امید به زندگی نداشت ولی می‌خواست که دیگر افغان‌ها داغ مرگ فرزند را نبینند.

حق نشر عکس iqbalkhyber
Image caption عبدالغنی از ولایت کابل به کاروان صلح هلمند پیوست