انفجار در کابل گردهمایی یادبود کشته شدن عبدالعلی مزاری را برهم زد

همایش مزاری حق نشر عکس Hmm/fb

اصابت چند گلوله خمپاره، مراسم بیست و چهارمین سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان را برهم زد. وزارت بهداشت اعلام کرد که این حمله دست‌کم ۳ کشته و ۳۷ زخمی داشته است.

این مراسم امروز پنجشنبه ۱۶ حوت/اسفند در منطقه دشت برچی در غرب کابل برگزار شده بود و شمار زیادی از مقام‌های دولتی از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین، محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و شماری دیگر از شخصیت‌های سیاسی در آن اشتراک داشتند.

حوالی ساعت دوازده ظهر به وقت محلی، نخستین صدای انفجار هنگام سخنرانی آقای عبدالله شنیده شد، اما برگزار کنندگان گفتند انفجار در محلی دورتر رخ داده و از مردم خواستند در جای خود باقی بمانند.

پس از آغاز سخنرانی یونس قانونی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان افغانستان، آقای محقق پشت میز خطابه آمد و گفت: "صدای هاوان/خمپاره شنیده می‌شود. می‌ترسم جای شما را پیدا کنند... مراسم را ختم می‌کنیم."

پس از اظهارات آقای محقق، اشتراک کنندگان به گونه پراکنده محل را ترک کردند. تصاویری از این مراسم که به گونه زنده از شبکه‌های تلویزیونی محلی پخش می‌شد نشان می‌دهد که مردم حاضر در مراسم مجبور شدند از روی دیوارها فرار کنند.

حق نشر عکس Hmm/fb

'دستگیری عامل پرتاب خمپاره'

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در گفت‌وگو با محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی رخ دادن انفجار در منطقه را تایید کرده است.

او همچنین گفت خمپاره‌ها از یک خانه در حوزه هجدهم به سمت محل برگزاری مراسم پرتاب می‌شد که شخص پرتاب کننده بازداشت شده است.

او می‌گوید دو نفر دخیل دیگر در این رویداد نیز شناسایی و پس از هفت ساعت محاصره کشته شدند.

رویداد امروز در حالی رخ می‌دهد که مراسم امروز تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و مسیر محل برگزاری مراسم به روی رفت و آمد خودروها بسته بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سال گذشته نیز در روز برگزاری این مراسم، در نزدیکی محل برگزاری محفل یک حمله انتحاری رخ داد که دست‌کم ۹ کشته و ۱۸ زخمی بر جا گذاشت

تلفات

وحید مایار، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید که رویداد امروز سه کشته و ۳۷ زخمی داشته است.

به گفته وی، در میان زخمیان یک زن و سه کودک نیز شامل اند.

در صفحه رسمی فیسبوک آقای اتمر نیز آمده که او در این رویداد آسیبی ندیده اما هشت نفر از محافظانش زخمی شدند.

در صفحه لطیف پدرام، یکی دیگر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و از اشتراک کنندگان مراسم امروزی نیز نوشته شده که او زخم سطحی برداشته است.

حق نشر عکس drlatifpedram/fb
Image caption لطیف پدرام، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و از اشتراک کنندگان مراسم امروزی نوشته زخم سطحی برداشته است

مسئولیت این حمله را تاکنون کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی که شش هفته پیش از طرف اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برکنار شد، گردهمایی امروز را "مهم و سرنوشت‌ساز" خواند و گفت: "این نوع حملات کار داعش معمولا پنداشته میشود، اما داعش بدون افراد داخلی چنین حملاتی را نمی‌توانند انجام دهند، یا ضعف دولت است یا با هماهنگی با دولت انجام شده".

آقای محقق که یکی از معاونان تیکت انتخاباتی حنیف اتمر در انتخابات ریاست جمهوری پیشرو است، افزود: "از روزی که تیم ما جور شده مرتب زیر حملات دولت هستیم. فیسبوک. اعمال خصمانه. از زیرخاکی‌ها (هاوان‌ها) برای حمله امروز استفاده کرده."

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری اظاهارات آقای محقق را "تأسف آور" و همچنین "توهین" به نظام جمهوری و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خوانده است.

سخنگوی ریاست جمهوری از محمد محقق خواست برای اثبات ادعاهای خود اسناد و شواهد ارائه کند.

سال گذشته نیز در روز برگزاری این مراسم، در نزدیکی محل برگزاری محفل یک حمله انتحاری رخ داد که دست‌کم ۹ کشته و ۱۸ زخمی بر جا گذاشت.

واکنش‌ها

ارگ ریاست جمهوری افغانستان حمله امروز را شدیدا محکوم کرده و آن را حمله به ارزش های مدنی و مردم سالاری خوانده است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این پیام گفته نهادهای امنیتی برای تامین امنیت مردم از تمام امکانات خود استفاده می‌کنند. سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری اما در پیامی این حمله را خط بطلان بر خوش‌بینی‌های ساده لوحانه که از "تروریستان" انتظار صلح دارند، خوانده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و از اشتراک کنندگان این نشست که پیام آقای دانش، اشاره غیرمستقیمی به سخنرانی او بود نیز در پیامی گفته این حمله کار عناصر بیگانه ضد صلح و اتحاد است.

او گفته: "ما مردم افغانستان بدون هیچ گونه تردیدی به صلح و آرامش سرتاسری خواهیم رسید."

محمد حنیف اتمر، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز در پیامی ضمن تقبیح این حمله گفته که او و تیم کاری‌اش عزم جدی برای تامین صلح و امنیت سرتاسری در افغانستان دارند.

او نیز خواهان بررسی جدی این رویداد شده است.

صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز مردم را قربانیان اصلی رویداد امروز خوانده و تاکید کرده که مردم این "جنایات تروریست‌ها" را هرگز فراموش نخواهند کرد.

این حمله واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به دنبال داشته است. بحث بیشتر آنها روی موضوع صلح چرخیده، شماری با اشاره به این حمله، اظهار ناامیدی کردند که صلح آمدنی نیست و شماری همچنان تاکید کردند که باید برای تامین صلح در این کشور کوشید.

Image caption عبدالعلی مزاری بنیان‌گذار و نخستین رهبر حزب وحدت اسلامی در ماه حوت سال ۱۳۷۳ در جنوب کابل به دست افراد مسلح گروه طالبان دستگیر و در ۲۲ حوت همان سال کشته شد

عبدالعلی مزاری کی بود؟

عبدالعلی مزاری متولد ۵ جوزا (خرداد) ۱۳۲۶ در منطقه چهارکنت ولایت بلخ، در کودکی چوپان شد و بعد آموزش در مدرسه دینی "چهارمحله"، او را طلبه سرکشی بار آورد. این روحانی شیعه در ۱۳۴۷ به وظیفه دوساله سربازی به شهر گردیز رفت و در همان جا مقدمات فقه حنفی را از مولوی فراهی همکارش آموخت.

او در سال ۱۳۵۰ برای ادامه تحصیلات به ایران و عراق رفت.

عبدالعلی مزاری در سال ۱۳۵۷ به کشور بازگشت و مبارزات خود را در چهارچوب "سازمان نصر افغانستان" علیه دولت حزب دموکراتیک خلق آغاز کرد، اما پس از خارج‌شدن هزاره‌جات (مناطق هزاره‌نشین در افغانستان) از کنترل دولت، این سازمان با گروه‌های دیگر شیعی درگیر جنگ شد. جنگ ده ساله بین گروه‌های عمده هزاره‌تبار، هزاره‌جات را در بحران مرگباری فرو برد.

تشکیل حزب وحدت اسلامی در ۲۵ سرطان (تیر) ۱۳۶۸ و قرار گرفتن مزاری در رهبری آن، او را در موقعیت متفاوتی قرار داد. این موقعیت به او فرصت داد که آرامش و همبستگی را در هزاره‌جات بازآورد. او از نوعی راهبرد ملی‌گرایی در بین هزاره‌ها حمایت کرد که جوانان و افراد سرخورده از تفرقه خونین سال‌های ۶۸-۱۳۵۸ را راضی می‌کرد.