سرباز ارتش در خط مقدم جنگ: پنج فرزندم در بمباران دولت افغانستان کشته شدند

افغانستان
Image caption در این حمله به گفته این سرباز ۱۲ عضو خانواده او کشته شده‌اند

یک سرباز ارتش در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان مدعی است که او در خط مقدم نبرد با نیروهای شورشی در ولایت میدان وردک در جنوب کابل بود که هواپیماهای دولتی خانه او را بمباران و ۱۲ عضو خانواده‌اش را کشت.

یاغستان سرباز ارتش افغانستان از ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار می‌گوید که او در ولایت میدان وردک پاسبانی قطار نیروهای امنیتی را می‌کرد که از طریق تلفن خبر از کشته شدن اعضای خانواده‌اش از جمله پنج فرزندش مطلع شد.

این سرباز به ذبیح الله رحیمزی، خبرنگار بی‌بی‌سی که به خانه او در ولسوالی حصارک رفته، گفته با شنیدن خبر، دست از پا گم کرده و برای آخرین دیدار با اجساد اعضای خانواده‌اش، راهی شرق افغانستان شد، اما خیلی دیر به آنجا رسید.

او گفت: "یک کاروان امنیتی طرف هلمند و قندهار حرکت می‌کرد. من بخاطر تامین امنیت آنها کنار جاده‌ای در ولسوالی سیدآباد ولایت میدان وردک مستقر شدم. در همین زمان بود که تلفنم زنگ خورد. برایم این خبر ناگوار را گفتند. تکان خوردم و برای رفتن به جلال آباد آماده شدم، حدود ساعت هشت و نیم شب به قریه خود رسیدم، دیدم که خانه‌ها خراب شده و هیچ چیز سرجایش نیست."

والی ننگرهار قبلا گفته بود که در این حمله چند عضو گروه طالبان به شمول یک فرمانده آنان و چند غیرنظامی کشته شده‌اند.

بستگان این سرباز می‌گویند که نیمه شب شنبه (۱۸ حوت/اسفند) بود که بمباران خانه این سرباز و خانه برادرش آغاز شد و تا صبح ادامه داشت.

پدر یاغستان می‌گوید که ۱۰ نوه، یک فرزند و یک عروسش در این حمله کشته شده‌اند.

به گفته پدر یاغستان، فرزند کشته شده‌اش دکتر بوده که همراه با همسر و ۵ کودکش در این حمله جان داده و از جمع خانواده او فقط سه نوه دیگرش جان به سلامت برده‌اند.

Image caption این حمله نیمه شب شنبه (۱۸ حوت/اسفند) انجام شده است

او می‌گوید که همه قربانیان به خواب بودند که بمباران نیروهای هوایی افغان و خارجی در محل آغاز شد.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، تلفات غیر نظامیان در ننگرهار در یک سال گذشته بالاتر از کابل پایتخت بوده‌است. براساس این گزارش در ۹ ماه سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۷۹۸ غیرنظامی کشته و ۵۲۵۲ غیرنظامی در سراسر افغانستان زخمی شدند.