مقامات ارشد افغانستان از نتایج گفت‌وگوهای طالبان و آمریکا استقبال کردند

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption غنی: آمادگی برای صلح به تازگی آغاز نشده و در یک روند دوامدار از سوی حکومت دنبال شده است

مقامات ارشد افغانستان از نتیجه مذاکرات افغانستان و آمریکا در دوحه، قطر استقبال کرده‌اند.

امروز چهارشنبه ۲۲ حوت/اسفند در جریان برگزاری مراسم بزرگداشت بیست و چهارمین سالروز عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این نشست گفت آمادگی برای صلح به تازگی آغاز نشده و در یک روند دوامدار از سوی حکومت دنبال شده است.

اظهارات رئیس جمهوری افغانستان یک روز پس از پایان گفت‌وگوهای شانزده روزه نمایندگان طالبان و نمایندگان آمریکا در دوحه قطر ایراد شده است و صلح از موضوعات اصلی سخنرانان این مراسم بود.

آقای غنی گفت که حکومت افغانستان بود که خواهان همکاری جامعه جهانی در پیشبرد روند صلح شد و افزود افغان‌ها صلح دایمی می‌خواهند که مالکیت آن از آن مردم و دولت افغانستان باشد.

او گفت که اکنون صلح به یک گفتمان ملی تبدیل شده، از حاشیه به متن آمده و به زودی جرگه بزرگی برای مشورت مردمی در مورد صلح برگزار خواهد شد.

آقای غنی مشخصا به نتایج گفت‌وگوهای صلح در دوحه اشاره نکرد اما هارون چخانسوری، سخنگوی ارگ در توئیتی نوشته است: "حکومت افغانستان از تلاش‌‌های آمریکا برای صلح استقبال کرده و امیدواریم شاهد برقراری آتش‌بس طولانی مدت با طالبان باشیم و مذاکرات مستقیم دولت افغانستان و طالبان به زودی آغاز شود."

حق نشر عکس Arg
Image caption بیست و چهارمین سالروز یادبود عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی افغانستان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان بزرگداشت شد

همچنین عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان مستقیما به نتایج نشست دوحه اشاره کرد و گفت خبرهایی مبنی بر تعهد طالبان به عدم حمایت از تروریسم و مقابله با گروه‌های تروریستی منتشر شده و گفت که که امیدوار است این خبرها حقیقت داشته باشد.

آقای عبدالله گفت: "اگر این واقعیت داشته باشد که امیدواریم این گونه باشد یک قسمت مشکل افغانستان حل می‌شود زیرا گروه‌های تروریستی در افغانستان بین خود تعامل ایجاد کردند و در زمینه‌ای که طالبان ایجاد کرده به جنگ دامن می‌زنند، اهداف کشورهای خود را دنبال می‌کنند و برای کشورهای منطقه نیز نگرانی ایجاد کردند."

آقای عبدالله در عین حال گفت که با توجه به تجارب گذشته - که او از آن به نام "دروغ و فریب طالبان" یاد کرد - این تفاهم باید با دقت بیشتر و تضمین قوی‌تری ملاحظه شود.

رئیس اجرایی افغانستان گفت زمانی می‌توان به تحقق صلح امیدوار بود که طالبان حاضر به مذاکره با مردم افغانستان باشند زیرا فیصله سرنوشت افغانستان توسط نماینده‌های مردم افغانستان در گفت‌وگو با مردم افغانستان با حضور دولت افغانستان و جناح‌های سیاسی گرفته می‌شود.

حق نشر عکس Arg
Image caption عبدالله گفت که این تفاهم باید با دقت بیشتر و تضمین قوی‌تر ملاحظه شود

تاکید بر برگزاری انتخابات

رئیس جمهوری افغانستان در نشست روز چهارشنبه همچنین تاکید کرد که برگزاری انتخابات حتمی و ضروری است و حکومت تمام امکانات خود را برای تامین بودجه و امنیت آن بسیج خواهد کرد.

او تاکید کرد که با گرفتن درس از گذشته، فرصت برای نظارت بر این روند نیز فراهم خواهد شد و حکومت مانع از هر گونه مداخله در انتخابات خواهد شد.

آقای عبدالله نیز گفت اولویت دادن به صلح به معنای توقف و زیر سوال بردن روند انتخابات نیست.

او تاکید کرد که از طرف دیگر باید از هر فرصتی که برای صلح ایجاد می‌شود، استفاده کرد.

سرور دانش، معاون ریاست جمهوری افغانستان نیز در نشست امروزی گفت انتخابات عنصر کلیدی در روند دولت سازی است و حتی صلح نباید باعث توقف آن شود.

او افزود که شماری شعار می‌دهند که صلح باید در اولویت باشد و برای صلح باید از انتخابات صرف نظرکرد اما این فکری سطحی و ناشی از منافع مقطعی بعضی سیاستمداران است.

آقای دانش تاکید کرد که توقف انتخابات نه تنها مانع صلح و ثبات پایدار است بلکه افغانستان را بار دیگر به عقب برخواهد گرداند و سبب از دست رفتن دستاوردهای هژده سال این کشور خواهد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است که دو طرف روی "پیش‌نویس" خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم "توافق" کرده‌‍اند

نتایج نشست پنجم طالبان و آمریکا

گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه قطر پس از شانرده روز، سرانجام شب گذشته به پایان رسید.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است که دو طرف روی "پیش‌نویس" خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌‌هایی برای مبارزه علیه تروریسم "توافق" کرده‌‍اند.

آقای خلیلزاد در رشته‌توییت‌هایی پس از پایان مذاکرات نوشته است که برای رسیدن به صلح باید روی دو مورد دیگر یعنی "گفت‌وگوهای بین‌الافغانی" و "آتش‌بس همه‌جانبه" نیز توافق صورت گیرد، اگر چه به گفته آقای خلیلزاد "توافق اصولی" بر سر این دو نیز حاصل شده است.

نماینده آمریکا همچنین نوشته است که وقتی توافق بر پیش‌نویس جدول زمانی خروج نیروهای بین‌المللی و اقدامات موثر مبارزه علیه تروریسم نهایی شود، "طالبان و افغان‌های دیگر از جمله دولت افغانستان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی روی یک راه حل سیاسی و آتش‌بس همه‌جانبه را آغاز خواهند کرد."

با اینهمه، گروه طالبان خبرنامه‌ای منتشر و یکبار دیگر تاکید کرده که هیچ توافقی برای مذاکره با دولت افغانستان و آتش‌بس صورت نگرفته است.