وزرای امنیتی افغانستان پس از دیدار با عطا محمد نور: مشورت‌ها را به کابل انتقال می‌دهیم‌

عطا محمد نور حق نشر عکس Ata M Noor
Image caption وزیر داخله/کشور و وزیر دفاع افغانستان به دنبال تنش و درگیری مسلحانه در مزار، به بلخ سفر کردند

وزرای امنیتی افغانستان که امروز جمعه ۲۴ حوت/اسفند به شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ سفر کرده بودند، پس از دیدار با بزرگان و سیاستمداران بلخ گفتند سوء تفاهم‌ها و مشکل در این ولایت حل شده است.

این مقام‌ها یک روز پس از درگیری مسلحانه و زخمی شدن دست‌کم ۱۸ نفر به دنبال تنش بر سر تغییر فرماندهی پلیس بلخ، به این ولایت سفر کردند.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ از مخالفان اصلی این تغییر بود و این اقدام حکومت را "توطئه برای برهم زدن آرامش مردم مزار شریف" خوانده بود.

امروز مقام‌های امنیتی با او، رئیس شورای ولایتی بلخ و اسحاق رهگذر، والی برحال بلخ دیدار کردند.

مقام‌های امنیتی و آقای رهگذر پس از این دیدارها در یک نشست خبری مشترک اشتراک کردند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان در این نشست گفت: "غلط فهمی و ناهماهنگی منجر به جنگ شد... سوء تفاهم و غلط فهمی که دیروز بود حل شد. اکنون فرمانده پلیس و والی در جمع ماست و امروز مشکلی نداریم... مشورت بزرگان مزار، والی، رئیس شورای ولایتی و آقای نور را گرفتیم و به کابل می‌بریم."

او در مورد آوازه‌هایی در باره تعیین احتمالی گزینه سوم برای فرماندهی پلیس بلخ، گفت: "هر قسم مشورت‌هایی بود. تغییر و تبدیل یک اصل است. تا دیروز یک فرمانده بود. امروز یک فرمانده است شاید فردا، یک ماه بعد یا یک سال بعد یک فرمانده دیگر داشته باشیم."

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان نیز در این نشست به مردم اطمینان داد که تمام منسوبین و کارمندان همراه با رهبری جدید فرماندهی پلیس یکجا کار خواهند کرد و هیچ نگرانی وجود ندارد.

عطا محمد نور، پس از دیدار با مقام‌های امنیتی تاکنون هیچ اظهار نظری در مورد این دیدارش نکرده است.

اما در آغاز این دیدار در صفحه فیسبوک او نوشته شد که آقای نور دراین دیدار حمله نظامی اخیر حکومت را "حمله و تجاوز بر مردم بلخ" خوانده و گفته متاسف است که "حکومت نیروهای امنیتی و تجهیزات نظامی را به جای فرستادن به جبهات جنگ و نبرد علیه دشمنان کشور، برعکس در برابر مردم استفاده می‌کند."

او گفته بود که با هیات حکومتی روی وضعیت پیش آمده و راه حل آن بحث و گفت‌وگو می‌کند.

مقام‌های امنیتی روز گذشته تاکید کردند که به دلیل افزایش ناامنی‌ها در ولایت بلخ، تصمیم به معرفی فرمانده جدید گرفته شد و تاکید کرد که این تصمیم "سیاسی" نبوده است.

حق نشر عکس MOI/AFG
Image caption آقای مبارز پس از چند ساعت درگیری مسلحانه رسما به کارش آغاز کرد

دیروز چه اتفاقی افتاد؟

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ که حدود یک سال پیش به دنبال یک تفاهم سیاسی با ارگ ریاست جمهوری پس از سه ماه تنش، از سمتش کنار رفت، روز گذشته از مردم شهر مزار خواست برای تامین امنیت‌شان در خانه‌های‌شان بمانند.

او این پیام را پس از آن نشر کرد که ارگ ریاست جمهوری عبدالرقیب مبارز را به جای محمد اکرم سامع (از نزدیکان آقای نور) به عنوان فرمانده پلیس جدید بلخ تعیین کرد و آقای مبارز چهارشنبه شب به مزار شریف رسید.

آقای نور این حرکت حکومت را یک "توطئه" و خلاف تفاهم خود و ارگ خواند و حکومت را متهم به تلاش برای برهم زدن آرامش مزار کرد.

Image caption وزیر داخله/کشور و وزیر دفاع افغانستان به دنبال تنش و درگیری مسلحانه در مزار، به بلخ سفر کردند

روز گذشته به دنبال هشدار آقای نور و برای برگزاری مراسم معرفی رسمی فرمانده پلیس جدید، تمام شهر مزار شریف چهره نظامی به خود گرفت. سرانجام اختلاف طرفین به درگیری مسلحانه انجامید اما پس از چند ساعت درگیری آقای مبارز وارد فرماندهی پلیس شد و رسما کارش را آغاز کرد.

آقای نور حدود پانزده سال والی بلخ بود. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور خوانده می‌شود.

حمید فهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی در بلخ می‌گوید امروز وضعیت شهر به حالت عادی برگشته اما هنوز هم ایست‌های بازرسی در بخش‌هایی از شهر به خصوص در جاده میدان هوایی مستقر هستند و خودروهایی که وارد شهر می‌شوند به دقت بازرسی می‌شوند.

حق نشر عکس FB/ATTA MOHAMMAD NOOR
Image caption آقای نور برای کنار رفتن از پست والی بلخ، سه ماه با آقای غنی در تنش بود

واکنش‌ها به درگیری در مزار شریف

جان بس، سفیر آمریکا در کابل خواستار آرامش در شهر مزارشریف، در شمال افغانستان شد و گفت از این خشونت‌ها تنها طالبان سود خواهند برد.

او در رشته‌توئیت‌هایی نوشت که وظیفه نیروهای امنیتی افغان "محافظت از شهروندان است نه جنگیدن بایکدیگر".

آقای بس همچنین نوشته که از رهبران دو طرف منازعه می‌خواهد مردم را در اولویت قرار دهند.

در همین حال دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) از تنش‌ها در مزارشریف ابراز نگرانی کرد و از همه جوانب خواست به این تنش‌ها پایان دهند.

یوناما نوشت که مصونیت و امنیت شهروندان این شهر باید در اولویت باشد و راهی مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات پیدا شود.

Image caption تقابل دوباره ارگ و آقای نور، امروز چهره شهر مزار را نظامی ساخته است

محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغاسنتان که حمایت عطامحمد نور را دارد در یک نشست خبری در کابل از حکومت انتقاد کرد و تقرری جدید را یک حرکت "سیاسی انتخاباتی" خواند و گفت:"تصمیم نابخردانه بود که سبب شد برادر بر برادر اسلحه بکشه... قوای دولتی را به جان هم انداختند."

اما امرالله صالح، وزیر داخله پیشین و معاون محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان گفت به نظر او در تقرری فرمانده جدید "هیچ گونه توطئه و دسیسه بر ضد هیچ کس و هیچ حزب سیاسی نبوده و نیست بلکه این تصمیم بخاطر آوردن بهبود در وضعیت امنیتی آن ولایت اتخاذ گردیده است".

درگیری‌های روز گذشته که سبب تعطیلی شهر مزار شریف شده بوده، بسیاری از شهروندان را نیز به وحشت انداخت و آنها را از وضعیت شاکی ساخت.