صرافان کابل بعد از مرگ دختربچه ربوده شده اعتصاب کردند

افغانستان
Image caption صرافان کابل از صبح امروز دست به اعتصاب زدند

صرافان کابل بعد از ربوده شدن مهسا دختر کوچک یکی از صرافان، دست از کار کشیدند و بازار اصلی تبادله ارز کابل عملا تعطیل شد.

معترضان به روند تامین امنیت اعضای این صنف توسط دولت معترض و از تمام صرافان افغانستان خواسته‌اند که امروز، شنبه (۲۵ حوت/اسفند) دست از کار بکشند.

در این اقدام اعتراضی، صرافان شهر کابل خواستار دادخواهی از "قتل مهسا و سایر قربانیان خانواده صرافان" این کشور شده و از دولت افغانستان نیز خواسته‌اند که ربایندگان مهسا را "اعدام" کنند.

میر افغان صافی، رئیس اتحادیه صرافان افغانستان، به بی‌بی‌سی گفت که در سه ماه گذشته ۹ صراف افغانستان توسط ربایندگان ابتدا ربوده و سپس به قتل رسیده‌اند.

او گفته روند کنونی باعث ضربه به اقتصاد افغانستان شده، دولت و مردم میلیون‌ها دلار ضرر می‌کنند.

به گفته آقای صافی صرافان خواهان "اعدام تمامی ربایندگان صرافان و همچنین توجه جدی دولت به وضعیت امنیتی صراف‌ها هستند."

قتل یک دختربچه شش ساله روز چهارشنبه هفته گذشته که ابتدا ربوده و بعد جسدش در شهر کابل یافت شد، واکنش‌های گسترده را برانگیخت.

Image caption بازار ارز افغانستان به شدت به فعالیت صرافان این کشور وابسته است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، قتل مهسا احمدی را جنایت وحشیانه خوانده و به نهادهای عدلی و قضایی دستور داده که عاملان این رویداد را به گونه جدی مجازات کنند.

پلیس کابل بعد از پیدا شدن جسد بی‌جان این دختر گفت که ربایندگان مهسا، همسایه‌های او در ناحیه یازدهم شهر کابل در محله "۳۱۵ خیرخانه" بودند که سه روز پیش ساعاتی پس از ربودن این دختر، در یک تماس تلفنی، برای رهای او خواستار ۳۰۰ هزار دلار از خانواده‌اش شده بودند، اما وقتی خانواده کودک پلیس را مطلع کرد، ربایندگان همان شب این دختر را خفه و جسدش را در یک جوی آب انداختند.

پلیس کابل از طریق شماره‎ تلفنی که ربایندگان با خانواده مهسا تماس گرفته بودند، موفق به شناسایی و بازداشت عاملان این رویداد ‌شدند.

پلیس کابل نوار تصویری "اعتراف" دو فرد متهم به ربودن مهسا را منتشر کرد که آنان چگونگی ربودن و سپس قتل مهسا را توضیح می‌دهند.

حق نشر عکس MOI
Image caption وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که دو نفر به اتهام ربودن و قتل مهسا بازداشت شده‌اند

مرتضی احمدی، پدر مهسا نیز گفته که "تقاضای من از رئیس جمهوری، رئیس اجرایی و قوه قضاییه همین است که قاتلان مهسا به اعدام محکوم شوند."

یکی از بستگان خانواده مهسا به بی‌بی‌سی گفته بود که پدر مهسا صراف دستفروش است و ربایندگان که یکی از آنها در نزدیکی خانه پدر مهسا خانه دارد، احتمالا فکر کرده بود که او پولدار است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان گفت این نهاد از ارگان‌های امنیتی-کشفی خواسته تا بررسی‌های خود را در زودترین زمان ممکن در اختیار آنها قرار دهند تا پس از بررسی‌های همه جانبه، عاملین این رویداد را محاکمه و مجازات کنند.

صرافان کابل قبل از این نیز چند بار دست به اعتصاب زده بودند. به دلیل وابستگی بازار ارز افغانستان به صرافان این کشور اعتصاب آنها باعث مشکلات زیادی برای مردم می‌شود.