'افزایش بی‎سابقه قتل‌های هدفمند خبرنگاران' در افغانستان

انفجار کابل حق نشر عکس AFP
Image caption در سال جاری خورشیدی ۲۰ مورد قتل خبرنگاران در افغانستان ثبت شده که متهم اکثریت آن گروه داعش خوانده شده است

همزمان با "روز ملی خبرنگاران" در افغانستان، مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید افزایش 'قتل‌های هدفمند خبرنگاران ' در سال جاری در این کشور "بی‌سابقه" بوده است.

احمد قریشی، رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران در مراسمی به این مناسبت در کابل گفت که در سال جاری دست‌کم ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شدند.

آقای قریشی گفت گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش متهم به قتل ۱۳ نفر، طالبان متهم به قتل دو نفر و افراد مسلح ناشناس متهم به قتل ۵ نفر از این قربانیان هستند.

آمار ثبت شده در این مرکز نشان می‌دهد که امسال داعش متهم به زخمی ساختن ۱۱ خبرنگار و افراد مسلح ناشناس متهم به زخمی کردن هفت خبرنگار دیگر هستند.

به گفته آقای قریشی، در جریان امسال، ۱۸ مورد حمله به مرکز و تاسیسات رسانه‌ای، ۱۴ مورد تهدید، ۱۲ مورد لت و کوب و ده مورد توهین به خبرنگاران نیز در این مرکز ثبت شده اما خشونت‌هایی بوده که اصلا ثبت نشده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption روز ۲۷ حوت/اسفند در افغانستان به عنوان "روز ملی خبرنگاران" نام گذاری شده است

آزادی بیان و گفت‌وگوهای صلح

در مراسم تجلیل از روز ملی خبرنگاران، بحث گفت‌وگوهای صلح با طالبان نیز از محورهای اصلی سخنرانی‌ها بود.

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در این نشست به اهمیت آزادی بیان برای دموکراسی، رشد فرهنگی و فکری جامعه، مبارزه با فساد و جلوگیری از سوء استفاده از قدرت و پایان زور و خشونت اشاره کرد.

آقای دانش گفت: "قطع نظر از این دلایل، تاریخ سیاسی گذشته افغانستان بهترین شاهد و درس عبرت است. در این کشور هرگاه سانسور حاکم بوده، نه از پیشرفت و ترقی خبری بود نه از صلح اجتماعی، نه رشد فکری و نه حقوق بشر و کرامت انسانی ... مثل زمان حکومت طالبان."

حق نشر عکس VPO
Image caption معاون رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد: "آزادی بیان حامل ارزش‌ها و مزایای فراوانی است که ارزش آن را دارد که به هر قیمتی از آن صیانت و حفاظت شود و برای به دست آوردن آن مبارزه منسجم ملی صورت بگیرد."

او به گفت‌وگوهای صلح جاری برای افغانستان اشاره کرد و افزود که همه جوانب مذاکرات باید به مردم و جامعه رسانه‌ای این کشور تضمین بدهند که از آزادی بیان و رسانه‌های آزاد حفاظت خواهند کرد و این امر تنها زیر سایه نظم سیاسی و حقوقی مبتنی بر قانون اساسی فعلی این کشور ممکن است.

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد: "آزادی بیان حامل ارزش‌ها و مزایای فراوانی است که ارزش آن را دارد که به هر قیمتی از آن صیانت و حفاظت شود و برای به دست آوردن آن مبارزه منسجم ملی صورت بگیرد."

شفیقه حبیبی، نماینده فدراسیون خبرنگاران افغانستان نیز در این نشست از گنگ و مبهم بودن مذاکرات صلح شدیدا انتقاد کرد و تاکید کرد که باید آزادی بیان و حقوق خبرنگاران در اولویت‌های این گفت‌وگوها باشد.

او گفت: "آیا امکان دارد که ما به عقب برگردیم؟ ما نمی‌توانیم برگردیم. حالا آن زمان نیست که طالب آمد و ما را اغفال کرد. همین جنبش خبرنگاران بسیار قوی است. در تمام ولایات جنبش زنان و جنبش جوانان و به هزاران زن و مرد فارغ از دانشکده‌ها داریم. انستیتوی موسیقی زنان و جوانان داریم. هزاران دستاورد بزرگ دیگر داریم، همه آن را مساوی به صفر می‌کنیم؟ نمی‌توانیم و امکان ندارد."

خانم حبیبی تاکید کرد که این موضوع را باید مذاکره کنندگان بفهمند و در گفت‌وگوهای صلح مدنظر داشته باشند.

حق نشر عکس AFP
Image caption زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برای صلح افغانستان که این گفت‌وگوها را پیش می‌برد پس از پایان نشست اخیر گفت که دو طرف روی "پیش‌نویس" خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌‌هایی برای مبارزه علیه تروریسم "توافق" کرده‌‍اند

گفت‌وگوهای صلح در افغانستان این روزها موضوع بحث اکثر نشست‌هاست و به نظر می‌رسد رو به روز جدی‌تر می‌شود. پنجمین نشست رو در روی نمایندگان آمریکا و گروه طالبان به تازگی پایان یافته است.

بسیاری از مقام‌ها و مردم افغانستان شاکی‌اند که از جزئیات این مذاکرات بی‌خبرند و حکومت در این گفت‌وگوها غایب است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا برای صلح افغانستان که این گفت‌وگوها را پیش می‌برد پس از پایان نشست اخیر گفت که دو طرف روی "پیش‌نویس" خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌‌هایی برای مبارزه علیه تروریسم "توافق" کرده‌‍اند.

آقای خلیلزاد در رشته ‌توییت‌هایش پس از پایان مذاکرات نوشت که برای رسیدن به صلح باید روی دو مورد دیگر یعنی "گفت‌وگوهای بین‌الافغانی" و "آتش‌بس همه‌جانبه" نیز توافق صورت گیرد، اگر چه به گفته آقای خلیلزاد "توافق اصولی" بر سر این دو نیز حاصل شده است.

با اینهمه، گروه طالبان خبرنامه‌ای منتشر و یکبار دیگر تاکید کرد که هیچ توافقی برای مذاکره با دولت افغانستان و آتش‌بس صورت نگرفته است.