آمریکا با مشاور امنیت ملی افغانستان 'کار نمی‌کند'

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption محب: "ما فکر می‌کنیم یا آقای سفیر نمی‌داند چه می‌کند، یا اینکه چیز دیگری در سر دارد."

خبرگزاری رویترز گزارش داده که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته مقام‌های نظامی و غیرنظامی آمریکا دیگر با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان کار نخواهند کرد.

آقای محب اخیرا در سفری به آمریکا از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان شدیدا انتقاد کرد و او را متهم به دنبال کردن منافع خودش در جریان روند مذاکرات با طالبان کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده که قطع ارتباط آمریکا با محب به طور قطع تنش‌ها میان کابل و واشنگتن، دو متحد را افزایش می‌دهد.

به گزارش این خبرگزاری دیوید هیل، معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، در یک تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خاطر نشان کرده که از آقای محب دیگر "در واشنگتن استقبال نمی‌شود و مقام‌های نظامی و غیرنظامی آمریکا با او کار نخواهند کرد."

طارق آرین، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته که دولت آمریکا دراین مورد بیانیه رسمی منتشر نکرده و بدین دلیل این نهاد نمی‌تواند در مورد گزارش خبرگزاری رویترز تبصره کند.

حمدالله محب در سفر اخیرش به آمریکا گفته بود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان دست کم دوبار می‌خواسته خود را برای ریاست‌جمهوری افغانستان نامزد کند، او گفته بود: "ما فکر می‌کنیم یا آقای سفیر نمی‌داند چه می‌کند، یا اینکه چیز دیگری در سر دارد."

حق نشر عکس ONSC
Image caption آقای محب گفته بود که افغان‌ها هراس و نگرانی‌های جدی از روند صلح دارند

آقای محب گفته بود که زلمی خلیلزاد در پی ‌ایجاد حکومت موقت است که خود در راس آن قرار بگیرد. او روند صلح میان آمریکا و طالبان را غیرشفاف دانسته بود.

مشاور امنیت ملی افغانستان افزوده بود که زلمی خلیلزاد در مورد مذاکرات آمریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلومات کمی به دولت ارائه می‌شود.

زلمی خلیلزاد چند ماه قبل به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد. او در پنج دور گفت‌و‌گوی صلح با گروه طالبان به عنوان نماینده آمریکا حضور داشت.

گروه طالبان حاضر نیستند مستقیما با دولت افغانستان مذاکره کنند و این موضوع موجب ناراحتی کابل از مذاکرات مستقیم واشنگتن با این گروه شده است.

واکنش‌های داخلی به سخنان محب

سخنان آقای محب واکنش‌های زیادی را در افغانستان نیز بر انگیخت. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با حمایت از او نوشتند که برای حمدالله محب نیز همانند سایر افغان‌ها سوال‌های وجود دارد که چرا مقام‌های آمریکایی بدون آگاهی مردم افغانستان پشت درهای بسته درباره سرنوشت آنان با طالبان مذاکره می‌کنند.

یک کاربر دیگر افغان نوشته "انگلیسی زبان پیچیده و غنی است. واژه‌ها در متن‌های مختلف، معنی متفاوت دارد. حال یکی رفته واشنگتن و بدون توجه به بار تاریخی-سیاسی کلمه وایسرا (Viceroy) را درباره سیاست آمریکا در افغانستان استفاده کرده ... معلومه که قهرشان آمده".

حق نشر عکس Social Media

علاوه بر کاربران افغان، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز چند روز قبل در واکنش به سخنان آقای محب گفته بود که "بحث سیاست خارجی، شخصی، احساساتی و آماتور نیست."

او با سپاس‌گزاری از قربانی‌ها و همکاری‌های جامعه جهانی با مردم و دولت افغانستان در مبارزه با هراس‌افکنی، گفته بود که "استحکام هرچه بیشتر روابط افغانستان با جامعه جهانی در اولویت ما قرار دارد."

آقای عبدالله گفته بود که سیاست خارجی افغانستان "در جیب شخصی کسی نیست که با آن سفرکند و برگردد. سیاست خارجی، از عمق منافع ملی کشور سرچشمه می‌گیرد."

رئیس اجرایی افغانستان گفته بود که روابط افغانستان و آمریکا عمیق و بر پایه اعتماد استوار است و دربحث مذاکره با طالبان نباید طوری برداشت شود که توطئه‌ای در جریان است.