شهردار تهران: زیبایی‌های شهر را مدیون کارگران افغانستانی هستیم

افغانستان
Image caption در این جشنواره برای نخستین بار از کارگران افغانستان در شهر تهران تقدیر شد

پیروز حناچی، شهردار تهران در مراسم قدردانی از کارگران و پاکبانان افغانستانی در تهران گفته که زیبایی‌های این شهر را مدیون این کارگران است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، برای نخستین بار عصر روز گذشته (سه شنبه ۲۸ دلو/اسفند) معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران جشن آغاز سال نو ویژه کارگران افغانستانی شاغل در شهرداری تهران را برگزار کرد.

شهردار تهران در این مراسم گفت "با افتخار میزبان افغانستانی‌ها هستیم." آشوب‌های فراوانی در منطقه رخ‌داده و این موجب شده است تا بسیاری از مردم عراق، افغانستان و دیگر کشورها در این چندسال به ایران مهاجرت کنند.

در این مراسم شهردار تهران به تمامی کارگران افغانستانی شهرداری تهران سه میلیون ریال عیدی داد.

در گزارش ایرنا آمده که در این مراسم برخی با لباس پاکبان و بعضی با لباس‌های دیگر به ایوان شمس آمده بودند تا در واپسین روزهای سال ۱۳۹۷ در کنار همکارانشان در شهرداری تهران میهمان جشنی باشند که به یمن سال‌ها فعالیت و کوشش آنان برگزار شده‌است.

محمد رضا جوادی یگانه، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در این مراسم گفت "باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد."

او افزود که افغانستانی‌ها ریشه‌های مشترک فراوان با ایرانیان دارند و یکی از مهمترین آنها جشن نوروز و تقویم مشترک خورشیدی است.

جوادی یگانه همچنین با اشاره به کسب ۳ رتبه برتر در کنکور ارشد امسال توسط دانشجویان افغانستان گفت که "افغانستانی‌ها مردمی با استعداد و دارای هوش بالا هستند."

حق نشر عکس IRNA
Image caption شهردار تهران گفته که زیبایی‌های شهر را مدیون کارگران افغانستان هستیم

او از رسانه‌های ایران خواست که موفقیت‌های افغانستانی‌های مقیم ایران را بیش از پیش اطلاع رسانی کنند.

در این مراسم کلیپی از اشکان خطیبی بازیگر ایرانی نیز پخش شده که در آن هشتک "من نژادپرست نیستم" را برای دفاع از بی‌مهری برخی افراد نسبت به افغانستانی‌ها راه اندازی کرده‌است.

در این مراسم او روی سن آمده و از بعضی اتفاقات و بی‌مهری‌ها عذرخواهی و تاکید کرد: "فارغ از هر رنگ و نژادی ما همه انسان هستیم و هیچ برتری نسبت به هم نداریم."

خطیبی همچنین گفته: "بسیاری از افغانستانی‌های مقیم ایران صنعتگر، هنرمند، پزشک، مهندس، تاجر و ... هستند."

تحقیر افغان‌ها در ایران موضوعی است که پیشتر کمتر مورد توجه گرفته بود و تنها در سالهای اخیر با افزایش استفاده از شبکه‌های مجازی بیشتر به این مساله واکنش نشان داده شده است.

اخیرا سریال "ممنوعه" که از شبکه خانگی پخش می‌شود به دلیل قسمتی که در آن شخصیت زن داستان (برکه) برای مجازات باید با کارگر افغان که "سرش بز تراش شده" ازدواج کند، مورد انتقاد در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

افغان‌های شرکت کننده در این مراسم نیز گفته‌اند که فرمانده پلیس تهران در این مراسم وعده داد که در ایام نوروز به مهاجرین افغانستان کمک کند تا به کشورشان سفر کنند و دیگر اینکه به آنان گواهینامه رانندگی بدهد.

قبل از این پلیس تهران به مهاجرین افغانستانی که کارت آمایش داشتند گواهینامه نمی‌داد و فقط به افرادی گواهینامه داده می‌شد که فرد معلول در خانواده داشتند. به افراد مجرد که دارای پاسپورت و اقامه بودند، نیز گواهینامه داده نمی‌شد.