سفر غنی به بلخ برای شرکت در جشن نوروز در سایه تنش با نور

کابل
Image caption محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم جشن نوروز در مزارشریف مرکز ولایت بلخ

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان امروز (اول حمل/فروردین) در مراسم جشن نوروز در مزارشریف، مرکز ولایت بلخ شرکت کرد.

او سال نو خورشیدی را برای افغانستان سال صلح، انتخابات سالم و رفاه عمومی نامید.

او افزود که صلح و انتخابات لازم و ملزوم یکدیگرند و "مردم از طریق انتخابات ریاست ‌جمهوری آینده به چگونگی تامین صلح و نتایج گفت‌وگوهای صلح رای می‌دهند".

رئیس‌جمهوری افغانستان همچنین از نیروهای امنیتی و ادارات غیرنظامی این کشور خواست در انتخابات پیش‌رو بی‌طرف باقی بمانند.

Image caption شهر مزار شریف در شمال افغانستان به عنوان پایتخت نوروزی این کشور یاد می‌شود

رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر حمایتش را از نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کرد و گفت: "هر کسی به نیروهای امنیتی چپ نگاه کند به افغانستان چپ نگاه کرده است."

او همچنین به دستاوردهای حکومت در سال گذشته در زمینه "تبدیل کردن افغانستان به چهارراهی تجارتی در آسیای میانه" اشاره کرد و گفت در سال جاری نیز خواهد کوشید این جایگاه را به شکل واقعی آن احیا کند.

آقای غنی همچنین به برف و باران فراوان در زمستان گذشته اشاره کرد و تاکید کرد برای رفاه و از بین بردن فقر و گرسنگی، در سال جاری به مالداری و زراعت توجه بیشتر صورت خواهد گرفت.

تنش میان رئیس جمهوری و عطامحمد نور

آقای غنی د رحالی به مزارشریف سفر می‌کند که تنش‌ها میان او و عطامحمد نور، والی پیشین بلخ در روزهای اخیر شدت گرفت.

درست یک هفته پیش، اختلاف‌ها بر سر معرفی فرمانده پلیس جدید بلخ در شهر مزار شریف به درگیری مسلحانه انجامید و دست‌کم ۱۸ نفر زخمی شدند.

حق نشر عکس Ata M Noor
Image caption آقای نور گفته منتظر عملی شدن توافقش با وزرای امنیتی مبنی بر معرفی شخص سوم در پست فرماندهی پلیس بلخ، پس از نوروز است

رئیس‌جمهوری افغانستان، عبدالرقیب مبارز را به جای محمد اکرم سامع که از نزدیکان آقای نور است، به عنوان فرمانده پلیس بلخ تعیین کرد.

آقای نور این تقرری را برخلاف توافقنامه میان خودش و ارگ خواند و با آن مخالفت کرد. این توافقنامه حدود یک سال پیش، پس از سه ماه تنش میان ارگ و آقای نور صورت گرفت که به دنبال آن آقای نور پس از پانزده سال از سمت والی بلخ کنار رفت.

آقای نور هشدار داده بود که به هر قیمتی در مقابل "توطئه" ارگ خواهد ایستاد و مانع "تخلف از این توافقنامه" خواهد شد.

اما یک روز پس از معرفی فرمانده جدید، اعلام کرد به توافقاتی با وزیر داخله و وزیر دفاع که به بلخ سفر کرده بودند، رسیده است.

Image caption درگیری مسلحانه بر سر معرفی فرمانده جدید پلیس بلخ، دست‌کم ۱۸ زخمی در شهر مزار شریف به جا گذاشت

او امروز برخلاف هر سال در مراسم جشن نوروز در مزار شریف شرکت نکرد.

اما دو روز پیش ویدئویی به مناسبت نوروز در فیسبوک منتشر کرد و گفت منتظر عملی شدن توافقش با وزرای امنیتی مبنی بر معرفی شخص سوم در پست فرماندهی پلیس بلخ، پس از نوروز است و "در صورت تخلف آمادگی‌های لازم برای هر نوع واکنش، حتی در صورت تحمیل شدن، جنگ (در صورت به خطر افتادن جان خودش، فامیلش و یا مردم) را دارد".

روز گذشته تصاویری از آمادگی‌های گروهی برای مخالفت به سفر آقای غنی به بلخ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن تصاویر خط خورده آقای غنی دیده می‌شد اما امروز وضعیت در این شهر آرام بود.

آقای نور نیز امروز در فیسبوک خود نوشت: "لطفا سال نو جشن نوروز را با آرامش و بدون توسل به هرگونه حرکتی آغاز نمایید."

همه ساله هزاران نفر از ولایات مختلف برای تجلیل نوروز به شهر مزار شریف می‌روند و در کنار زیارتی موسوم به حضرت علی گردهم می‌آیند. در این مراسم علم نوروز (جهنده) برافراشته شده و برای چهل روز برافراشته باقی می‌ماند.

Image caption همه ساله هزاران نفر از ولایات مختلف برای تجلیل نوروز در شهر مزار شریف در کنار زیارت موسوم به حضرت علی گردهم می‌آیند