انفجار در مراسم نوروز هلمند، سه کشته و ۳۱ زخمی برجای گذاشت

افغانستان حق نشر عکس EPA
Image caption این انفجار در مراسم نوروزی و جشن دهقان رخ‌داد

وزارت امور داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که در دو انفجار در ورزشگاه شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند در جنوب افغانستان در مراسم نوروزی، دستکم سه نفر کشته و ۳۱ نفر زخمی شده‌اند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که دو انفجار در ورزشگاه شهر لشکرگاه حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز، شنبه (سوم حمل/فروردین) به وقت محلی رخ‌داده است.

او افزود که ارقام تلفات نهایی نیست و جزئیات حادثه نیز بعدا نشر خواهد شد.

گروه طالبان مسئولیت این انفجار را پذیرفته و گفته که همه کشته و زخمی شدگان مقام‌های دولتی بوده و به غیر نظامیان آسیب نرسیده است.

مامون درانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در جنوب افغانستان به نقل از شاهدان عینی می‌گوید که انفجار اول در داخل ورزشگاه حامد کرزی در خیمه‌ای که در داخل ورزشگاه بر پا شده بود، رخ‌داده است. بعد از این انفجار مردم در حال ترک محل بودند که انفجار دوم بوقوع پیوست.

مسئولین بهداشت ولایت هلمند گفته‌اند که در این انفجار یک نفر کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

برخی رسانه‌های محلی قبلا گزارش داده بود که شماری از مقام‌های محلی از جمله والی این ولایت نیز در این انفجار زخمی شده‌اند ولی والی هلمند با هم رسانی نوار تصویری از خودش، گفته که به او صدمه نرسیده است.

دفتر والی هلمند تایید کرد که معاون والی، معاون شورای ولایتی، رئیس اطلاعات و فرهنگ، رئیس و معاون ریاست زراعت ولایت هلمند در این انفجار زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس اطلاعات و فرهنگ هلمند
Image caption این انفجار در ورزشگاه حامدکرزی رخ‌داد، این عکس آمادگی برای برگزاری مراسم امروز را نشان می‌دهد

عطالله افغان، رئیس شورای ولایتی هلمند به بی‌بی‌سی گفته که او و ژنرال محمد یاسین خان، والی هلمند در حال بازدید از یکی از غرفه‌ها بودند که انفجار رخ‌داد. او گفته که متوجه شده که والی هلمند به زمین افتاده، ولی نمی‌داند که آقای یاسین زخمی شده و یا به دلیل انفجار به زمین افتاده است.

یک مقام امنیتی ولایت هلمند که خواسته او نامبرده نشود، به بی‌بی‌سی گفته که در این حمله محمد خان نصرت، رئیس اقتصاد ولایت هلمند کشته، یاسین خان والی هلمند، ضرار احمد مقبل، فرمانده نیروهای مرزی هلمند و یک مسئول اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز زخمی شده‌اند.

این مراسم بمناست نوروز و روز دهقان برگزار شده بود. به گفته شاهدان جمعیت زیادی نیز به محل آمده بودند. گفته می‌شود که در هنگام فرار جمعیت شماری از شرکت کننده نیز در هجوم جمعیت گیرماده و زیر پا شده‌اند.

حق نشر عکس Aziz Ahmad Shafee
Image caption سال گذشته نیز در نخستین روزهای سال لشکرگاه شاهد حمله خونین بود

سال گذشته نیز در نخستین روزهای سال نو در نتیجه انفجار بمب جاسازی شده در یک خودرو در نزدیک ورزشگاه غازی محمد ایوب خان در شهر لشکرگاه دست‌کم ۱۰ نفر کشته و ۳۵ نفر مجروح شدند.

انفجار سال گذشته نیز زمانی رخ‌داد که تماشاگران یک مسابقه کشتی در حال بیرون رفتن از این ورزشگاه بودند.

بعد از این حادثه جمعی از اهالی لشکرگاه خیمه تحصن برپا کردند و خواهان برقراری آتش‌بس در ولایت هلمند شدند.

معترضان در آن زمان اعلام کردند که با کاروانی از مردم به ولسوالی موسی‌قلعه، مرکز اقتدار طالبان خواهند رفت، ولی گروه طالبان هشدار داد که حاضر نیست امنیت این کاروان را تامین کند. این کاروان بعد از آن به کابل رفت و با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیدار و بعد برای تشویق طرف‌های درگیر به صلح، پیاده به سمت شمال حرکت کرد.

این گروه به دلیل فعالیت صلح طلبانه شان به کاروان صلح هلمند در افغانستان مشهور شد.

موضوعات مرتبط