حمله هوایی نیروهای بین‌المللی در قندوز؛ سازمان ملل کشته شدن ۱۰کودک را تایید کرد

افغانستان قندوز حق نشر عکس سپاه ۲۰۹ شاهین
Image caption این حمله در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان انجام شده است

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که بنا به بررسی این نهاد در حمله هوایی شنبه‌شب (سوم حمل/فروردین) نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان در شمال این کشور ده کودک و سه غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این حمله هوایی به حمایت از نیروهای دولتی در ولایت قندوز در شمال‌شرق افغانستان انجام شده بود.

سازمان ملل با ابراز نگرانی از تلفات غیرنظامیان گفته که ۱۰ کودکی که در این حمله کشته شده‌اند، اعضای یک خانوده بودند. در خبرنامه این نهاد آمده که آنان آوارگان جنگ بودند و از دیگر مناطق افغانستان به این محل پناه گرفته بودند.

یوناما افزوده تحقیقات برای مشخص شدن آمار نهایی تلفات غیرنظامیان در این منطقه ادامه دارد.

سازمان ملل توضیح داده که این حمله در همسایگی منطقه "تلوکه" در نزدیک شهر قندوز زمانی که عملیات زمینی در منطقه جریان داشت، صورت گرفته است.

این نهاد سازمان ملل از طرف‌های درگیر خواسته که برای حفظ جان افراد غیرنظامی تلاش کنند.

یوناما افزوده که آخرین گزارش این نهاد درباره تلفات غیرنظامیان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ خورشیدی در مقایسه به سال ۲۰۱۷ تلفات افراد غیر نظامی در حمله هوایی و عملیات جستجو، ۲۴ درصد افزایش یافته است.

روز گذشته منابع محلی در ولایت قندوز گفته بودند که در این عملیات ۱۴ غیر نظامی افغانستان کشته و دو نفر دیگر مجروح شده‌اند.

دبرال ریچاردسون، سخنگوی ارتش آمریکا، طالبان را در مرگ غیرنظامیان در این عملیات مقصر دانست و گفت: "طالبان در خانه‌های غیرنظامیان پنهان شده بودند و بدون نگرانی از جان غیرنظامیانی که آنجا زندگی می‌کنند به داخل و خارج از مجتمع تردد می‌کردند."