انفجار گلوله‌ عمل‌نکرده جان هفت کودک را در ولایت لغمان گرفت

ماین حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیش از این نیز انفجار انواع گلوله عمل‌نکرده در افغانستان قربانی گرفته است و بیشتر قربانیان آن کودکانی بوده‌اند که با این گلوله‌ها بازی کرده‌اند

مقام‌های دولتی می‌گویند در نتیجه انفجار یک گلوله منفجرنشده (عمل‌نکرده) در شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان در شرق افغانستان هفت کودک کشته و هشت نفر دیگر زخمی شدند.

اسدالله دولتزی، سخنگوی والی لغمان به ‌بی‌بی‌سی گفت که این رویداد بعد از ظهر امروز (یکشنبه، ۲۵ حمل/فروردین) در منطقه بصرام رخ داده است.

آقای دولتزی اضافه کرد که انفجار در زمانی که این کودکان بازی می‌کردند رخ داد و افراد کشته‌شده همه پسربچه‌هایی بودند که کمتر از ۱۵ سال داشتند.

رئیس شفاخانه/بیمارستان لغمان می‌گوید هفت کشته و ۱۰ زخمی به این شفاخانه آورده شده‌اند که همه کودک هستند.

مشخص نشده است که گلوله عمل‌نکرده از گذشته‌ها در این منطقه وجود داشته یا هم مربوط به درگیری‌های اخیر بوده است.

Image caption ولایت لغمان در شرق افغانستان از ولایات نسبتا ناامن این کشور است

پیش از این نیز انفجار انواع گلوله و خمپاره عمل‌نکرده و مین در افغانستان قربانی گرفته است و بیشتر قربانیان آن کودکانی بوده‌اند که با این گلوله‌ها بازی کرده‌اند.

در تازه‌ترین گزارش اداره انسجام و هماهنگی تطهیر ماین (مین) در افغانستان آمده که بمب‌های دست‌ساز و مواد انفجاری در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) در این کشور بیش از یک هزار و چهارصد قربانی گرفته است که از این میان ۵۸ درصد از قربانیان کودکان بوده‌اند.

با آن که این سازمان‌ها در چندین سال گذشته در تلاش خنثی کردن این مین‌ها و گلوله‌های عمل‌نکرده هستند، هنوز هم مناطق بسیاری هستند که این گونه وسایل انفجاری در آنجا وجود دارد.

دولت و سازمان‌های مین‌روبی هشدار می‌دهند که مردم باید نسبت به نشانه‌های خطر در محلاتی که احتمال وجود مواد منفجره دارد، حساس باشند و به کودکان خود آموزش دهند که چگونه خود را از خطر دور نگهدارند.