گروه‌های انتخاباتی اتمر و نبیل لویه جرگه مشورتی صلح را تحریم کردند

اتمر و نبیل حق نشر عکس Atmar/nabir/fb
Image caption رحمت الله نبیل (راست) و حنیف اتمر از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اینده افغانستان هستند

گروه‌های انتخاباتی "صلح و اعتدال" به رهبری محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان، و "امنیت و عدالت" به رهبری رحمت‌الله نبیل، از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان را تحریم کردند.

تحریم لویه جرگه مشورتی صلح از سوی این گروه انتخاباتی یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که تیم انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز این جرگه را تحریم کرد. جمعیت اسلامی، جنبش اسلامی و وحدت اسلامی از احزاب برجسته مشمول این تیم انتخاباتی هستند.

لویه جرگه مشورتی افغانستان قرار است به تاریخ ۹ ثور/اردیبهشت با حضور دست‌کم ۲۵۰۰ نماینده از سراسر افغانستان برگزار شود. در این جرگه روی چارچوب مذاکرات با طالبان، به حکومت افغانستان مشورت داده خواهد شد.

در گروه انتخاباتی "صلح و اعتدال" آقای اتمر نامزد ریاست جمهوری، محمد یونس قانونی، عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، نامزد معاونت اول و محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، نامزد معاونت دوم ریاست جمهوری هستند.

تیم انتخاباتی "امنیت و عدالت" به رهبری رحمت الله نبیل نیز اعلام کرد که این گروه در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت نخواهد کرد.

در اعلامیه این تیم، حکومت به سوءاستفاده از لویه جرگه متهم شده و آمده که ابهامات و پرسش‌‌های زیادی در مورد این نشست وجود دارد.

همچنین در این اعلامیه تاکید شده که این لویه جرگه جایگاه قانونی نداشته و تضمینی برای عملی شدن نتایج آن هم وجود ندارد.

حق نشر عکس CEO Office
Image caption تیم انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز این جرگه را تحریم کرد

تیم صلح و اعتدال در روز ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری از شماری از اشخاص شناخته‌شده چون حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، صبغت الله مجددی، رئیس پیشین مجلس سنا و شماری از احزاب به عنوان حامیان خود یاد کرد. همچنین در گردهمایی برای ثبت نام این تیم، عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمد اسماعیل خان، از رهبران جهادی و اعضای حزب جمعیت و دین محمد جرات، رهبر"روند حفاظت از ارزش‌های جهاد و مقاومت مردم افغانستان" حضور داشتند.

اما مشخص نیست که آیا تمام حامیان این گروه انتخاباتی از شرکت در این لویه جرگه خودداری می‌کنند و یا نه.

رهبری این تیم ادعا کرده که آنها از حکومت خواسته بودند تا در مورد هدف و اجندای جرگه و همچنین در زمینه ترکیب و انتخاب اعضا با جریان‌های سیاسی افغانستان مشورت شود، "اما چنین نشد".

تیم "صلح و اعتدال"، روند برگزاری لویه جرگه مشورتی را روندی "کاملا سفارشی و غیرشفاف" خوانده و تاکید کرده که این روند "وقت‌تلفی از جانب حکومت در روند صلح و تلاشی برای کمپین غیرقانونی انتخاباتی است".

مسئولان کمیسیون برگزاری لویه جرگه افغانستان روز گذشته در پاسخ به تحریم تیم آقای عبدالله، گفته بودند که امیدوارند رهبران سیاسی از نرمش کار بگیرند و "مخالفت‌های شخصی" شان را کنار بگذارند.

رئیس‌جمهوری افغانستان هم اعلام کرد که درباره موضع آقای عبدالله با او دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

چند روز قبل گروه طالبان نیز با انتشار اعلامیه‌ای لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان را یک "دسیسه و غیرقابل قبول" خواند و اعلام کرد در آن اشتراک نخواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لویه جرگه بنابر تعریف قانون اساسی افغانستان، عالی‌ترین مظهر اراده مردم این کشور به شمار می‌رود

لویه جرگه در افغانستان

لویه جرگه به اساس ماده ۱۱۰ قانون اساسی افغانستان، عالی‌ترین مظهر اراده مردم افغانستان است که متشکل از اعضای شورای ملی (مجلس نمایندگان و مجلس سنا)، روسای شوراهای ولایات و ولسوالی‌هاست. همچنین وزرا، اعضای دادگاه عالی و دادستان کل می‌توانند بدون حق رای در آن شرکت کنند.

به اساس قانون، تصمیم در مورد مسایل مربوط به "استقلال، حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، مصالح علیای کشور و تعدیل قانون اساسی و محاکمه رئیس جمهوری" از وظایف این جرگه است.

در هجده سال گذشته پنج لویه جرگه؛ لویه جرگه اضطراری، لویه جرگه قانون اساسی، لویه جرگه امنیت افغانستان و پاکستان، لویه جرگه مشورتی صلح و لویه جرگه مشورتی در مورد معاهده امنیتی با آمریکا برگزار در افغانستان شده است.