لویه‌جرگه مشورتی صلح با درخواست آتش‌بس و آزادی ۱۷۵ زندانی طالبان پایان یافت

جرگه مشورتی صلح حق نشر عکس ARG
Image caption لویه جرگه مشورتی صلح در کابل

لویه‌جرگه مشورتی صلح افغانستان امروز با درخواست آتش‌بس از گروه طالبان و وعده آزادی ۱۷۵ زندانی این گروه پایان یافت.

این لویه‌جرگه با شرکت ۳۲۰۰ شرکت‌کننده از سراسر افغانستان پس از ۵ روز با صدور یک قطعنامه ۲۳ ماده‌ای و سخنرانی اشرف غنی, رئیس جمهور به کار خود پایان داد.

طالبان درخواست‌های لویه‌جرگه ازاین گروه از جمله آتش‌بس در ماه رمضان را رد کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پایان لویه‌جرگه صلح افغانستان؛ طالبان به آتش‌بس نه گفتند

لویه جرگه مشورتی صلح در حالی برگزار شد که بیشتر نامزدان رقیب آقای غنی شرکت در آن را تحریم کرده بودند. حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز برگزاری این جرگه را پیش از وقت خوانده بود.

قطعنامه ۲۳ ماده‌ای لویه‌جرگه مشورتی صلح مواضع و دیدگاه‌های دولت افغانستان را در روند مذاکره با طالبان مورد تایید قرار داد.

حق نشر عکس EPA
Image caption عبدرب الرسول سیاف به درخواست رئیس جمهور غنی ریاست لویه جرگه را به عهده گرفت

در مواد این قطعنامه بر آتش‌بس، حفظ "دستاوردهای ۱۸ سال گذشته" افغانستان، حفظ جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی، اجماع داخلی و منطقه‌ای، اصلاح شورای عالی صلح و تعیین هیات جدید مذاکره‌کننده صلح تاکید شده است.

در ماده ۱۸ قطعنامه به دولت افغانستان پیشنهاد شده تا هیات جدید مذاکره‌کنند با طالبان را بازنگری کند، شمار آن حداکثر ۵۰ نفر و متشکل از شخصیت‌های جهادی، افراد ملی، متخصص و متعهد به ارزش‌های حقوق‌بشری باشد.

این قطعنامه همچنین از دولت افغانستان خواسته تا زمینه گشایش دفتر طالبان در کابل را فراهم کند و از دولت و طالبان خواسته تا روی آزادی زندانیان دو طرف توافق کنند.

اشرف غنی در سخنرانی خود گفت این قطعنامه نقشه راه و برنامه عمل دولت افغانستان است. آقای غنی خطاب به طالبان نیز گفت: "انتخاب با شماست که خوشحالی را به مردم می‌دهید یا به غم مردم باز هم ادامه می دهید... بیایید بشنوید که مردم چه می‌خواهند. من که چک سفید به شما (اعضای لویه جرگه) دادم آیا مولوی هبت الله (رهبر طالبان) هم حاضر است به مردم افغانستان چک سفید بدهد؟"

Image caption این چهره‌های با نفوذ سیاسی افغانستان لویه‌جرگه مشورتی صلح را تحریم کردند و بیشترشان آن را کمپین انتخاباتی آقای غنی خواندند

گام‌های عملی حکومت

در اختتامیه لویه جرگه، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که ۱۷۵زندانی طالبان را به نشانه حسن نیت از زندان آزاد خواهد کرد. همچنین همزمان با روز آخر این لویه‌جرگه، گزارش شده که وزارت جدید دولت در امور صلح ایجاد می‌شود.

عبدرب الرسول سیاف، رئیس لویه جرگه در سخنرانی پایانی خواست که پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح، مجمعی از علما تشکیل شود تا در مورد اختلافات از قرائت‌های متفاوت از مسایل دینی تشکیل شود تا این اختلافات رفع شود.

در قطعنامه جرگه ایجاد یک تیم مذاکره کننده حدود ۵۰ نفره درخواست شده است و رئیس جمهوری افغانستان نیز گفت به خواست لویه جرگه مشورتی "من تیم مذاکره را تعیین می‌کنم نه لشکر مذاکره را."

حق نشر عکس ARG
Image caption اشرف غنی در سخنرانی در لوی جرگه مشورتی صلح

درخواست آتش‌بس

در قطعنامه پایانی از طالبان درخواست شده که از اول ماه رمضان, آتش‌بس را اعلان کند.

رئیس جمهوری افغانستان نیز گفت: من حاضرم خواست مشروع شما را که آتش بس است، عملی کنم. در نیروهای امنیتی خود این جرات را می‌بینم که نظم آتش بس را عملی کنند اما آتش بس یک طرفه نمی‌شود. اگر طالبان حاضر باشند ما حاضریم که روی مسایل فنی آن با آنها کار کنیم.

اما گروه طالبان با انتشار خبرنامه‌ای آتش‌بس را رد کرده و گفته حاضر نیست با دولت اشرف غنی مذاکره کند.


توپ صلح غنی در میدان طالبان، آمریکا و مخالفان سیاسی؟

علی حسینی، بی‌بی‌سی - کابل

با برگزاری لوی جرگه مشورتی صلح, محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهوری افغانستان به عقیده برخی تحلیل‌گران حالا در هر گفت‌وگو و مذاکرات صلح دست پر دارد. آقای غنی پشت هر میز مذاکره‌ای که از این به بعد بنشیند حتی حرف دلش را هم با استناد به قطع‌نامه لویه جرگه مشورتی صلح می‌گوید و تاکید می‌کند که این نظر مردم افغانستان است.

از نظر او، حالا هر حرفی که دولتش در باره صلح می‌گوید، حرف مردم و ملت افغانستان است.

به عقیده این تحلیل‌گران این لویه جرگه، حکومت افغانستان را از انزوای سیاسی در روند مذاکرات صلح بیرون کشید. و حالا توپ را به میدان آمریکا، طالبان و مخالفین سیاسی‌اش انداخته است.


حق نشر عکس ARG
Image caption حضور زنان و جوانان در جرگه مشورتی صلح چشمگیر بود

واکنش‌ها به لویه‌جرگه

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و یکی از تحریم‌کنندگان لویه‌جرگه نوشته که از شرکت‌کنندگان جرگه به این دلیل که نگذاشتند حکومت خواسته‌ها ‌و اهداف‌اش را بر آنها قبولانده و مسیر جرگه را منحرف کند؛ تشکر می‌کند.

آقای در انتقاد از برگزاری این لویه‌جرگه گفته که با وارد شدن میلیون‌ها دلار خسارت بر اقتصاد ‌و کسب و کار تاجران، تعطیلی پایتخت برای یک هفته، حیف و میل صدها میلیون افغانی برای برگزاری جرگه و مرگ کودکی که به دلیل مسدود بودن جاده نتوانست به شفاخانه برسد، دستاورد این جرگه فرمایشی چیست که قبلا در مورد آن در نشست‌های صلح بحث نشده باشد؟

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در کابل (یوناما) از برگزاری جرگه صلح و درخواست‌آتش بس توسط نمایندگان استقبال کرده و گفته که آتش‌بس می‌تواند شرایطی را برای ایجاد صلح و حفظ جان افغان‌ها ایجاد کند.

نیکلاس کی، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که پایان لویه جرگه مشورتی صلح یک پیام قوی داشت؛ این که زمان صلح فرا رسیده و طالبان باید به خواست مردم افغانستان احترام بگذارد.

Image caption خلیلزاد و ملابرادر ( سمت چپ)

ششمین دور مذاکرات صلح آمریکا و طالبان در قطر

این درحالی است که از دیروز ششمین دور مذاکرات آمریکا و گروه طالبان در دوحه قطر در جریان است و طالبان همچنان پافشاری دارند که حاضر نیستند با دولت اشرف غنی مذاکره کنند.

ممکن است این لویه‌جرگه تاثیر مشخصی روی روند مذاکرات آمریکا و طالبان نداشته داشته اما می‌تواند موضع دولت افغانستان در چانه‌زنی‌های مربوط به صلح را تقویت کند.