'هشت پلیس' افغانستان در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در هلمند کشته شدند

ازره حق نشر عکس AFP
Image caption در خبرنامه وزارت داخله از تلفات پلیس افغانستان نیز یاد شده و گفته شده گزارش‌هایی منتشر شده که گویا تلفاتی به نیروهای پلیس در نتیجه حملات هوایی نیز رسیده است

مقامات افغانستان می‌گویند دست کم هشت پلیس این کشور در نتیجه بمباران هوایی نیروهای آمریکایی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان کشته شدند.

عمر ژواک، سخنگوی والی هلمند گفته این افراد پلیس در حملات هوایی نیروهای آمریکا شب پنجشنبه کشته شدند.

گفته شده که دو افسر ارشد پلیس هم در میان کشته‌شدگان اند. یازده سرباز پلیس هم در جریان درگیری با طالبان زخمی شده‌اند.

دیوید بتلر، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته که در جریان درگیری سنگین با گروه طالبان در نزدیکی لشکرگاه مرکز هلمند، نیروهای امنیتی افغانستان درخواست عملیات هوایی کردند.

او گفت: "ما پس ازاین درخواست با واحد هماهنگی نیروهای افغان در تماس شدیم تا مطمین شویم که نیروی خودی در محل هدف حملات هوایی نیستند و آنها اطمینان دادند که این محل از نیروهای خودی خالیست."

"متاسفانه چنین نبوده و حادثه تراژیک اتفاق افتاده. نیروهای امنیتی افغان و طالبان دراین عملیات کشته شدند."

پیشتر وزارت داخله/کشور افغانستان از تلفات سنگین نیروهای پلیس در ولسوالی نهرسراج ولایت جنوبی خبر داده بود.

گفته شده که نخست طالبان به یک پاسگاه امنیتی حمله کرده و پس از آن نیروهای امنیتی برای مهار حمله آنها، با مخالفان مسلح درگیر شدند و عملیات هوایی از سوی نیروهای حمایت قاطع نیز در محل انجام شده است.

Image caption ولایت هلمند از جمله ولایت‌های ناامن در افغانستان است

اما عطاء الله افغان، رئیس شورای ولایتی هلمند به بی‌بی‌سی گفت دراین عملیات ۱۸ پلیس به شمول یک فرمانده و شمار زخمیان را ۱۴ نفر می‌گوید.

آقای افغان خواهان بررسی جدی این رویداد و شناسایی عاملان آن از سوی حکومت است.

طالبان نیز حمله به پاسگاه امنیتی و درگیری با نیروهای امنیتی را تایید کرده اما مدعی است که در نتیجه حمله هوایی در محل تلفات به نیروهای پلیس رسیده است.

هلمند در جنوب افغانستان از ولایات ناامن این کشور است.