اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان با تنش آغاز شد

افغانستان
Image caption زنان خواستار حضور رئیس موقت مجلس نمایندگان بودند

اولین جلسه دور هفدهم پارلمان افغانستان امروز با تنش آغاز شد. دیروز، شنبه (۲۸ ثور/ اردیبهشت) ۲۴۷ نماینده در مجلس عمومی مجلس نمایندگان حضور داشتند که ۱۲۳ نفر به میررحمان رحمانی رای دادند و رئیس موقت پارلمان افغانستان نیز او را به عنوان رئیس جدید اعلام کرد.

صبح امروز زمانی که که قرار بود جلسه به صورت رسمی آغاز شود، شماری از نمایندگان که بیشتر شان نمایندگان زن بودند، با حضور در جایگاه هیأت رئیسه به آقای رحمانی اجازه حضور و نشستن در کرسی ریاست مجلس را ندادند و انتخابات دیروز را غیرقابل قبول خواندند.

یکی از نمایندگان به بی‌بی‌سی گفت که آقای رحمانی اول صبح کرسی ریاست را اشغال کرده بود ولی سایر نمایندگان با این کار او مخالفت کردند.

این نمایندگان که بیشتر آنان زنان بودند خواستار حضور رئیس موقت مجلس نمایندگان در کرسی ریاست بودند و این روند باعث حضور نیروهای امنیتی مجلس نمایندگان افغانستان در اطراف جایگاه و اختلال در نظم شد.

بعد از آن شماری از نمایندگان به هم درگیر شدند و نظم پارلمان افغانستان بیشتر مختل شد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
شماری از نمایندگان به هم درگیر شدند و نظم پارلمان افغانستان مختل شد

جنجال بر سر چیست؟

شمار نمایندگانی که در نشست روز گذشته نام شان در فهرست افراد حاضر در مجلس ثبت شده بود به ۲۴۷ نماینده می‌رسید. با این حساب کسی که برای ریاست پارلمان افغانستان باید انتخاب می‌شد، بر اساس طرزالعمل داخلی باید حد اقل از پنجاه درصد نمایندگان حاضر به اضافه یک عضو رای می گرفت تا رئیس مجلس می‌شد. براساس مبنای ۵۰%+۱ تعداد آرای نامزد برنده باید ۱۲۴ رای می‌بود. پس از شمارش آرا، رای میررحمان رحمانی ۱۲۳ رای اعلام شد.

جنجال دیروز بعدا هنگامی بیشتر شد که وقتی تمام رای‌ها از جمله آرای باطل و سفید را که حساب کردند مشخص شد که ۲۴۴ رای در صندوق‌ها انداخته شده‌ است. سرنوشت سه رای مشخص نبود و در صندوق‌ها نبود.

مشخص نیست که آیا این سه نماینده بدون رای دادن پارلمان را ترک کرده‌اند و یا اینکه رای نداده‌اند، اما حضور آنان ثبت شده بود. این موضوع باعث اعتراض آقای رحمانی و طرفدارانش شد. استدلال آن‌ها این بود که با توجه به آرایی که در صندوق انداخته شده آقای رحمانی تعداد آرای لازم را گرفته است.

Image caption نیروهای امنیتی پارلمان برای جلوگیری از تنش در جایگاه حضور یافتند

مخالفان آقای رحمانی استدلال می‌کنند که در لایحه وظایف داخلی آمده که برنده فردی است که آرای دست کم ۵۱ درصد از نمایندگان حاضر در مجلس را به دست آورده باشد، که در این صورت آقای رحمانی برنده نیست.

مخالفان آقای رحمانی امروز نیز خواستار حضور رئیس موقت در جایگاه و برگزاری مجدد انتخابات هیآت "ولسی جرگه" بودند.

براساس طرزالعمل داخلی درصورتی که تنش ایجاد نمی‌شد، قرار بود که دو نایب رئیس مجلس نمایندگان و دو منشی امروز انتخاب شوند.

گفته شده اکنون کمیسیونی تشکیل شده تا با نمایندگان دو طرف و افراد بی‌طرف درباره حل این تنش صحبت کند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
انتخاب جنجالی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان