اعتصاب معلمان در هرات؛ 'با این معاش نمی‌توان زندگی کرد'

معلمان حق نشر عکس Social media
Image caption اعتصاب معلمان هرات به خاطر کم بودن حقوق شان

معلمان بیشتر مکاتب/مدارس شهر هرات در غرب افغانستان در اعتراض به وضعیت حقوق شان اعتصاب کرده‌اند و به کلاس‌های درس حاضر نشدند.

صدها تن از معلمان زن و مرد امروز (یکشنبه، ۲۹ ثور/اردیبهشت) در تالار یکی از مکاتب هرات جمع شدند و هشدار دادند که اگر دولت به خواست آنان مبنی بر افزایش حقوق شان توجه نکند آنها به کلاس‌های درسی حاضر نخواهند شد.

محمد صابر مشعل، هماهنگ‌کننده مجمع دادخواهان معلمان افغانستان در هرات می‌گوید تا زمانی که این خواست معلمان پذیرفته نشود، آنها به اعتصاب شان ادامه می‌دهند.

عبدالرحمن صافی، یکی از آموزگاران معترض می‌گوید که حقوق کنونی معلمان برای هزینه زندگی روزمره آنها کافی نیستد و شرایط زندگی آنها در حال حاضر دشوار است.

حق نشر عکس Social Media
Image caption معلمان بیشتر مکاتب/مدارس شهر هرات در غرب افغانستان در اعتراض به وضعیت حقوق شان دست به اعتصاب زدند و به کلاس‌های درس حاضر نشدند

به گفته او حقوق ماهیانه هر معلم از شش هزار افغانی (حدود ۸۰ دلار) آغاز و تا حد اکثر به ده هزار افغانی (۱۳۰ دلار) می‌رسد.

هم اکنون در ولایت هرات بیش از ۵۰۰ مکتب وجود دارد که حدود هشتصد هزار دانش آموز در آنها مشغول آموزش هستند.

معلمان معترض مدعی هستند که به خاطر اعتصابی‌ که کرده‌اند حالا آموزش در ۹۰ درصد از مکاتب هرات تعطیل است.

اما اداره معارف (آموزش و پروش) هرات می‌گوید در شمار زیادی از مکاتب هرات روند تدریس ادامه دارد.

عزیزالرحمن سروری، معاون آموزش و پرورش هرات به بی‌بی‌سی گفت که به خواست‌های قانونی این معلمان معترض رسیدگی خواهد شد.

وزارت معارف/ آموزش و پرورش افغانستان نیز با انتشار خبرنامه‌ای نوشته که برای رفع مشکلات مالی معلمان یک طرح افزایش حقوق و امتیازات را برای معلمان به ریاست جمهوری پیشنهاد کرده‌است.

در خبرنامه این وزارت آمده است که بر مبنای پیشنهاد آنها به ریاست جمهوری برای معلمان تا ۸۰ افغانی هزینه حمل و نقل در روز در نظر گرفته شده و در همین حال بر اساس امیتازات منطقه‌ای ۵۰۰ افغانی و حقوق آنعده معلمانی که مدرک تحصیلی بالاتر دارند ۱۰۰۰ افغانی به در ماه افزایش خواهد یافت.

وزارت معارف افغانستان همچنین نوشته که برای بهبود وضعیت زندگی معلمان در نظر دارد با اقساط طولانی‌مدت آپارتمان‌های مسکونی در اختیار معلمان در نزدیک محل زندگی شان قرار دهد.