'نیمی از جمعیت افغانستان' از ناسلامتی روانی رنج می‌برند

افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption میزان ناسلامتی روانی در ۲۶ درصد افراد در افغانستان به اندازه‌ای است که فعالیت روزانه مبتلایان را مختل می‌کند

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان اعلام کرد که ۴۷ درصد از جمعیت ۳۲ میلیونی این کشور از ناسلامتی روانی از جمله افسردگی، رنج می‌برند.

بشیرسروری، مسئول بخش بهداشت روانی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که نخستین ارزیابی این وزارت نشان می‌دهد که مشکل ۲۶ درصد از این بیماران جدی‌تر از بقیه است، طوری که فعالیت روزانه آنان را مختل می‌کند.

او افزود که طی سال‌ها به شمار افرادی که دچار ناسلامتی روانی هستند افزوده شده است. به گفته او تنها در سال ۲۰۱۸ دو میلیون نفر دچار نوعی از بیماری روانی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، در حالی که در سال ۲۰۰۷ شمار آنان فقط به ۵۰ هزار نفر می‌رسید.

آقای سروری دلیل افزایش مراجعه‌کنندگان را اطلاع‌رسانی درباره بیماری‌های روانی و اهمیت مداوای آن می‌داند.

او اضافه کرد که حدود پنج درصد این بیماران دچار افسردگی هستند و حدود ۳ درصد اضطراب و نگرانی دارند. این ارزیابی نشان داده که حدود ۹ درصد بیماران از مواد مخدر، قرص خواب‌آور و داروهای روان‌گردان استفاده می‌کنند.

این مقام وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که جنگ، مهاجرت، فقر، آوارگی و از دست دادن نزدیکان در جنگ‌ها، از عوامل افزایش بیماری روانی در این کشوراست.

آقای سروری می‌گوید که در سراسر افغانستان ۱۱۵ روانپزشک وجود دارند و یک واحد درمان بیماری‌های روانی نیز در تمام بیمارستان‌های افغانستان ایجاد شده‌است.

Image caption جنگ، مهاجرت، فقر، آوارگی و از دست دادن نزدیکان در جنگ‌ها عامل افزایش بیماری روانی در این کشوراست