افزایش 'بی‌سابقه' نرخ دلار در بازار ارز کابل

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption ارزش دلار در این روزها در افغانستان به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است

نرخ دلار در بازار ارز کابل به حدود ۸۰ افغانی رسیده است. قیمت دلار در افغانستان در هفته‌های گذشته بین ۷۶ تا ۷۹ افغانی بود. این افزایش در پانزده سال‌ گذشته بی‌سابقه بوده است.

براساس اعلام سرای شاهزاده، مرکز اصلی تبادله ارز امروز (سه‌شنبه، ۳۱ ثور/اردیبهشت) در کابل قیمت دلار/دالر تا ۸۰.۲۰ افغانی رسیده‌است.

در سال گذشته، قیمت دلار در این بازار ارز یکبار به ۷۸ افغانی رسیده بود، ولی دوباره کاهش یافت. اما در روزهای گذشته ارزش افغانی در برابر دلار به طور پیوسته کاهش یافته است.

افزایش نرخ دلار همچنین باعث شده قیمت‌های مواد خوراکی و دیگر اجناس در بازار افزایش پیدا کند.

خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی افغانستان که قبلا همیشه از "کاذب بودن" افزایش نرخ دلار سخن گفته بود، این‌بار ناچیز بودن تولیدات داخلی و کسر میزان تجارت خارجی را عامل این کاهش عنوان کرد.

میانگین نرخ دلار در سال‌های گذشته:

عوامل

رئیس بانک مرکزی به بی‌بی‌سی گفت که در کنار موارد ذکر شده، مسایل سیاسی و امنیتی در داخل و تنش‌های منطقه‌ای نیز در کاهش ارزش افغانی نقش داشته ‌است.

آقای صدیق گفت که درمیان کشورهای همسایه، پاکستان با دریافت وام ۶ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول وعده داده که نرخ اسعار خارجی را در این کشور آزاد بگذارد. به گفته او اکنون ارزش یک دلار به بیشتر از ۱۵۰ روپیه پاکستانی رسیده است و این روی بازار افغانستان تاثیر گذاشته است.

قبل از این گزارش شده بود که صندوق بین‌المللی پول برای پرداخت این وام، کاهش ارزش روپیه و افزایش قیمت دلار همچنین افزایش قیمت برق و گاز را از جمله شرایط پرداخت وام اعلام کرده بود.

رئیس بانک مرکزی افغانستان افزود که اکنون سالانه به ارزش حدود ۱.۵ میلیارد دلار جنس از پاکستان وارد می‌کند و این بر ارزش افغانی بی‌تاثیر نیست.

او همچنین ارزش مبادلات کالا میان افغانستان و ایران را دو میلیارد دلار گفت و افزود که ارزش ریال در مقابل دلار نیز در یک سال اخیر به شدت کاهش یافته و این نیز در کاهش ارزش افغانی نقش داشته است.

آقای صدیق گفت که این موارد خارج از کنترل بانک مرکزی است و به معنی ضعف سیاست پولی بانک مرکزی افغانستان نیست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption افزایش نرخ دلار باعث بلند رفتن قیمت‌ها در بازار شده