سیل در غرب و جنوب افغانستان جان دست‌کم ده نفر را گرفت

افغانستان
Image caption اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان می‌گوید که در نتیجه جاری شدن سیلاب در ولایت هرات در غرب افغانستان و غزنی در جنوب افغانستان دست‌کم ده نفر جان باختند.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طبیعی در افغانستان می‌گوید که در نتیجه جاری شدن سیل در ولایت‌های هرات در غرب و غزنی در جنوب افغانستان دست‌کم ده نفر جان باختند.

این آمار؛ تلفات سیل از سه روز بدین سو در این دو ولایت را در بر می‌گیرد.

اسلم سیاس معاون این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که بنابر آمار ابتدایی در اثر جاری شدن سیل ۹ نفر در هرات و ۱ نفر در غزنی تاکنون جان باخته‌اند. به گفته آقای سیاس در میان قربانیان زنان و کودکان نیز شامل هستند.

به گفته مسئولان، سیلاب در این ولایت‌ها افزون بر تلفات جانی خسارات مالی نیز به‌جا گذاشته است.

آقای سیاس می‌گوید بررسی‌ها جریان دارد و کمیته‌های اضطرار در حال کمک‌رسانی به باشندگان (ساکنان) این دو ولایت هستند.

Image caption ۲۱ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان در مقابل سیل و رانش زمین آسیب‌پذیری بیشتری دارند

مسئولان می‌گویند سیل در ولایت‌های غور، بغلان، میدان وردک، پکتیا و پکتیکا و چند ولایت دیگر نیز خساراتی را به همراه داشته است.

آقای سیاس به بی‌بی‌سی گفت که بارش باران در ۱۰ ولایت دیگر ادامه دارد و در برخی از این ولایت‌ها خطر جاری شدن سیل نیز وجود دارد.

افغانستان به دلیل اقلیم ویژه‌ای که دارد کشوری سیل‌خیز به حساب می‌آید.

هر سال از اواخر ماه فوریه/فبروری به دلیل آب شدن برف‌ها و باران‌های بهاری، در مناطق مختلف این کشور سیل جاری شده و تا ماه ژوئیه/ژوئیه/جولای ادامه می‌یابد.

بیست و یک ولایت افغانستان در برابر سیل و رانش زمین آسیب‌پذیری بیشتری دارند و در ولایت‌های شرقی و شمال‌شرقی خطر این حوادث بیشتر است.