سازمان ملل: طالبان با زندانیان دربند بدرفتاری می‌کند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption یوناما گفته که طالبان با زندانیان بدرفتاری می‌کند

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) اعلام کرده که بررسی این نهاد نشان داده، طالبان با زندانیانی که در بند شان هستند، بدرفتاری می‌کند.

این نهاد در گزارشی که امروز، یکشنبه (پنجم جوزا/خرداد) نشر شد، با ابراز نگرانی گفته که طالبان با زندانیان اعمالی را انجام می‌دهند که شکنجه پنداشته می‌شود و همچنین ادعاهای وجود دارد که بعضی از بازداشت شدگان توسط طالبان کشته شده‌اند.

طالبان این گزارش را مغرضانه و نادرست خوانده و گفته که این گزارش یکطرفه است و از یوناما انتقاد کرده که چرا از بدرفتاری در زندان‌های تحت کنترل دولت و آمریکا گزارش نمی‌دهد.

یوناما افزوده که بازداشت شدگان در "شرایط بد" نگهداری می‌شوند و مجبور به انجام "کارهای اجباری" هستند.

براساس اعلام یوناما این گزارش براساس مصاحبه رو در رو با ۱۳ زندانی که در بند گروه طالبان بودند تهیه شده است. این افراد در ۲۵ آوریل امسال در عملیات ویژه نیروهای امنیتی افغانستان از یک زندان طالبان در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان رها شدند.

این نهاد سازمان ملل از این افراد نقل قول کرده که طالبان با زندانیان "بدرفتاری و آنان را شکنجه کرده، همچنان شماری از افراد غیرنظامی و کارمندان امنیتی را کشته‌اند. چند نفر از این زندانیان گفته که حداقل ۱۱ زندانی توسط طالبان کشته شده‌اند."

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته که "به شدت نگران ادعاهای معتبر پیرامون بدرفتاری، شکنجه و کشتن غیرقانونی افراد غیر نظامی و کارمندان امنیتی و شرایط بد توقیف‌گاه‌های طالبان است."

در این گزارش همچنین با یک گروه ۵۳ نفری از توقیف شدگان که در زندان طالبان به نام "کلاتک " در روستای "شیرا" در ولسوالی ارزگان خاص نگهداری می‌شدند، مصاحبه شده است. در میان این افراد ۴۵ عضو نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان و ۸ فرد غیر نظامی که شامل سه کارمند دولت بودند، نگهداری می‌شدند.

یوناما افزوده که اکثریت این زندانیان در سال ۲۰۱۸ توسط طالبان بازداشت و سه تن آنان از سال ۲۰۱۶ تاکنون در بند طالبان بودند. این افراد در مصاحبه با سازمان ملل گفته‌اند که طالبان همیشه پاهای آنان را به زنجیر بسته و به گفته این نهاد آثار زخم بر پاهای شماری از این افراد در زمان مصاحبه نیز دیده می‌شده است.

حق نشر عکس Helmand GOV
Image caption این زندانیان از زندان طالبان در ولایت ولایت هلمند رها شدند

در میان این ۵۳ فقط براساس گزارش سازمان ملل فقط یک نفر ابراز نظر نکرده و بقیه گفته که آنان مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند تا اطلاعات بدهند و یا به کارهای خاص اعتراف کنند.

تمام مصاحبه شدگان گفته‌اند که در پنج اتاق تنگ و در زیر زمین نگهداری می‌شدند و حتی به آنان اجازه صحبت با همدیگر داده نمی‌شد. در روز هفت ساعت مجبور به کار بودند، مانند ساخت مواد انفجاری.

سازمان ملل این رفتار را مخالف "قانون بشردوستانه بین‌المللی" دانسته و افزوده که این زندانیان در فصل زمستان در فضای سرد و دمای زیر صفر درجه نگهداری می‌شدند و روزانه فقط دوبار به آنان نان و لوبیا می‌دادند.

در این گزارش آمده که زندانیان به کمک‌های اولیه بهداشتی دسترسی نداشتند و فقط برای آنان داروهای مسکن و ضد عفونی کننده برای شست و شوی زخمشان می‌دادند.

یوناما افزوده که یافته‌های ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد که در رفتار طالبان با این بازداشت شدگان کمترین استانداردهای قوانین بشردوستانه در نظر گرفته شده‌است.

ریچارد بنت ،رئیس بخش حقوق بشر یوناما گفته: "سازمان ملل به طالبان یادآوری می‌کند که قانون بشردوستانه بین‌المللی در درگیری مسلحانه بین‌المللی و غیر بین‌المللی قابل اجرا است. این قانون می‌گوید که افرادی که به صورت مستقیم در درگیری‌ها سهیم نیستند و یا کسانی که از این کار دست کشیده‌اند، همیشه باید با آنها برخورد انسانی صورت گیرد."

کمیسیون امور زندانیان طالبان به بی‌بی‌سی گفته که حدود سه هزار زندانی که بیشتر شامل سربازان ارتش، پلیس و کارمندان دولتی هستند، نزد آنان زندانی هستند.