سخنگوی طالبان: در روز دوم نشست مسکو نمایندگان حکومت حضور ندارند

نشست مسکو حق نشر عکس Twitter, Omar Zakhilwal
Image caption فضای نشست دیروز مسکو دوستانه بود

سهیل شاهین، از سخنگویان گروه طالبان در مسکو در صفحه توییتر خود نوشته که نمایندگان حکومت از جمله عبدالکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و لطیف بهاند، سفیر افغانستان در مسکو در نشست بین‌الافغانی در روز دوم حضور نخواهند داشت.

دیروز نیز عباس استانکزی از اعضای هیات طالبان در گفتگو با خبرنگاران در حاشیه نشست گفت: "گفتگو با اداره‌ای که اختیارات ندارد و دچار اختلاف است را همیشه رد کرده‌ایم."

روز گذشته به بهانه صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک افغانستان - روسیه رهبران و چهره‌های شناخته‌شده سیاسی افغانستان و هیأتی از گروه طالبان به مسکو دعوت شدند.

این دومین دیدار چهره‌های سیاسی افغانستان و طالبان در مسکو است. دیدار قبلی موسوم به گفتگوهای بین‌الافغانی در ١٦ دلو (بهمن) سال گذشته در همین شهر برگزار شده بود.

٢٤ تن از چهره‌های سیاسی افغانستان برای دومین روز با هیات ١٢ نفری به ریاست ملا عبدالغنی برادر دیدار و درباره صلح گفتگو می‌کنند.

امروز دومین روز نشست، پشت درهای بسته انجام می‌شود.

علمای افغانستان: نشست مسکو آتش بس اعلان کند

گفته می‌شود که گفتگو درباره آتش‌بس از موضوعات محوری امروز نشست امروز است. این در حالی است که همزمان با نشست مسکو در درگیری‌های پراکنده در سراسر افغانستان ده‌ها تن از نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان کشته شده‌اند. ‌

یکی از افراد شرکت کننده در نشست مسکو به بی‌بی‌سی گفت که قرار است امروز ۵ نفر از هیأت طالبان و ۵ نفر از طرف مقابل با هم مذاکره کرده و نتیجه را با طرفین شریک سازد. ملابرادر و حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در میان این گروه ده نفری حضور ندارند.

به گفته این منبع، رهبران و چهره‌های سیاسی افغانستان خواستار آتش بس ۱۵ روزه شده‌اند، ولی تاکنون مشخص نیست که طالبان با آن موافقت خواهند کرد و یا خیر.

امروز صدها عالم دینی و امامان مساجد نیز در مسجد جامع عیدگاه کابل تجمع کرده و از دو طرف درگیر خواستار آتش بس شده‌اند. در روزهای اخیر چند تن از امامان مساجد حامی دولت افغانستان توسط طالبان کشته شده‌اند.

Image caption ملا عبدالغنی برادر در نشست مسکو

حضور ملا برادر مذاکره کننده ارشد گروه طالبان و رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر محور توجه نشست دو روزه مسکو است. او پیش از این، کمتر در رسانه‌ها ظاهر شده بود.