نشست چهره‌های سیاسی افغان و طالبان در مسکو بدون توافق مشخصی پایان یافت

روز سوم
Image caption روز سوم نشست

نشست سه‌روزه مسکو که میان برخی از چهره‌های سیاسی افغانستان و هیأتی از گروه طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر، معاون این گروه برگزار شده بود، با ارایه اعلامیه نهایی و بدون رسیدن به توافق مشخصی پایان یافت.

این نشست از هفتم تا نهم جوزا/خرداد در پایتخت روسیه و به مناسبت صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک افغانستان و روسیه برگزار شد.

در اعلامیه کوتاه مشترک دو طرف نتیجه مشخص و ملموسی از این نشست ارایه نشد اما گفته شد که در این نشست هیأت‌ها با اراده مشترک مبنی بر رسیدن به صلح پایدار و فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مصاحبه بی‌بی‌سی با سخنگوی طالبان درباره نشست مسکو

براساس این اعلامیه طرفین بر ادامه مذاکرات بین‌الافغانی، برقراری آتش‌بس، رهایی زندانیان، خروج نیروهای خارجی از افغانستان، قطع مداخلات خارجی، تحکیم نظام اسلامی، حفظ تمامیت ارضی، وحدت ملی با رعایت حقوق زنان و مسائل دیگر به "گفتگوهای موثر و سازنده" پرداختند.

در این اعلامیه تصریح شده که "پیشرفت‌هایی صورت گرفته" و طرفین به توافقاتی نیز رسیده‌اند اما "بعضی از مسائل" نیاز به بحث بیشتر دارد و طرفین در آینده به گفت‌وگوهای‌شان ادامه خواهند داد.

شیرمحمد عباس استانکزی از اعضای هیأت طالبان در این نشست گفت: "می‌خواهیم که در افغانستان به صلح معقول برسیم، جنگ بس است. اشغال باید حل شود. ما انحصار قدرت نمی‌خواهیم و قدرتی را می‌خواهیم که همه افغان‌ها شامل آن باشند."

Image caption طالبان و رسانه‌ها در لابی هتل پریزدنت مسکو

این دومین دیدار چهره‌های سیاسی افغانستان و طالبان در مسکو بود. دیدار قبلی موسوم به گفتگوهای بین‌الافغانی در ١٦ دلو (بهمن) سال گذشته در همین شهر برگزار شده بود.

در این نشست ٢٤ تن از چهره‌های سیاسی افغانستان هیأت ١٢ نفری به ریاست ملا عبدالغنی برادر، دیدار کردند.

حضور ملا برادر مذاکره کننده ارشد گروه طالبان و رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر محور توجه نشست سه روزه مسکو بود. او پیش از این، کمتر در رسانه‌ها ظاهر شده بود.

Image caption از راست: امیرخان متقی، شیرمحمد عباس استانکزی و ملا عبدالغنی برادر