آغاز روند 'آزادی صدها زندانی طالبان' به فرمان اشرف غنی

بگرام حق نشر عکس Getty Images
Image caption زندان بگرام در پنجاه کیلومتری شمال کابل، شماری از طالبان از اینجا رها شده‌اند

منابعی در دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که تاکنون نزدیک به هشتاد زندانی طالبان در ولایت‌های مختلف آزاد شده‌اند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یک هفته قبل اعلام کرد که به مناسبت عید فطر ۸۸۷ زندانی طالبان آزاد خواهند شد.

آزادی این زندانیان در روزهای گذشته دور از دید رسانه‌ها انجام شده است. این افراد از جمله کسانی هستند که آقای غنی در روزهای عید فطر وعده رهایی آنان را داده بود.

وعده‌ای که براساس درخواست نمایندگان لویه جرگه مشورتی صلح، که بیشتر از یک ماه قبل برگزارشده بود، داده شد.

یک منبع معتبر در وزارت کشور/داخله افغانستان که نخواست نامش برده شود به خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که روند آزادی این افراد دست‌کم برای دو روز دیگر ادامه خواهد یافت.

او همچنین تایید کرد که بیشتر افراد رها شده به فعالیت‌های "تروریستی و تخریبی" مجرم شناخته شده بودند.

گزارش‌هایی نیز وجود دارد که شمار زندانیان رها شده در دو روز اخیر به حدود ۱۳۰ نفر رسیده و ۸۶ جنگجوی طالبان نیز از زندان بگرام در ولایت پروان دیروز رها شده‌اند.

گروه طالبان مدعی شده که هیچ اطلاعی در مورد رهایی این زندانیان به آنان داده نشده است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه به بی‌بی‌سی گفت آزادی این افراد حق شان بوده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت عفو دوران باقی مانده حبس شامل حال کسانی می‌شوند که بیمار یا مسن هستند.

خبر آزادی زندانیان طالب از زندان‌های دولت افغانستان، از همان آغاز اعلام آقای غنی با واکنش‌های زیادی روبرو شد، نگرانی اصلی هم بازگشت این جنگجویان به میدان نبرد بود، که در گذشته بارها تکرار شده است.

حمدالله محب، مشاورامنیت ملی افغانستان، در گفتگو با طلوع نیوز و در رابطه به این نگرانی‌ها گفته که تلاش شده تا افرادی رها نشوند که به جبهه جنگ برمی‌گردند. او درعین حال تایید کرده که ممکن است شماری ازین افراد دوباره به جبهه‌های جنگ بر گردند.