در سه روز گذشته ۴۹۰ زندانی طالبان آزاد شده‌اند

افغانستان
Image caption در روزهای گذشته شماری از زندانیان دیر هنگام شب آزاد شدند

مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان اعلام کرده که براساس فرمان شماره ۲۷ ریاست جمهوری که به تاریخ سیزدهم جوزا/خرداد امسال صادر شده تاکنون ۴۹۰ زندانی طالب رها شده‌اند.

در متنی که این مرکز به رسانه‌ها فرستاده آمده که بر بنیاد این فرمان قرار است ۸۸۷ زندانی طالبان رها شوند. این نهاد افزوده که شماری ازاین زندانیان که رها می‌شوند، بیماری غیرقابل درمان دارند، شماری سالخورده و بقیه زندانیانی هستند که کمتر از یک سال از میعاد حبس‌ شان باقی مانده‌ است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
استقبال طالبان از آزادی زندانیان از سوی دولت

در این فرمان رئیس جمهوری افغانستان آمده که "به منظور ارج‌‌گذاری مفاد فیصله (تصویب) لویه جرگه مشورتی صلح و به تاسی از حکم فقره ۱۸ ماده ۶۴ قانون اساسی افغانستان و به مناسبت گرامیداشت از ماه مبارک رمضان و حلول پرمیمنت عید سعید فطر و به خاطر ابراز حسن ‌نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان در امر گشایش فصل جدید، غرض آغاز گفت‌وگوهای صلح، جهت تامین صلح سراسری در کشور، مجازات باقی‌مانده حبس محکومین مندرج جداول منضمه این فرمان عفو و از حبس رها گردند."

Image caption آزادی این زندانیان واکنش‌های زیادی را نیز همراه داشته است

در این متن آمده که رئیس جمهوری افغانستان در ماه مبارک رمضان در برنامه افطاری که با زندانیان داشت، نیز نوید آزادی برخی از طالبان زندانی را از زندان‌های کشور داده بود.

مرکز اطلاعات و رسانه‌‌های حکومت افزوده که اجرای این فرمان از مسئولیت‌های دادستانی کل و وزارت کشور/داخله افغانستان است و کمیته فنی براساس این فرمان تاکنون ۴۹۰ نفر را رها کرده و کار برای رهایی بقیه ادامه دارد.

دراین متن آمده که ۴۹۰ زندانی رها شده در زندان‌های پلچرخی و بگرام در کابل و زندان‌های ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، قندهار، هرات، جوزجان، کنر، فراه، بلخ، قندوز، بغلان، کاپیسا، لغمان، فاریاب، بادغیس، لوگر، خوست و غزنی نگهداری می‌شدند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یک هفته قبل اعلام کرد که به مناسبت عید فطر ۸۸۷ زندانی طالبان آزاد خواهند شد. روز دوشنبه منابعی به بی‌بی‌سی از آزادی زندانیان طالبان خبر داد و روند آزادی این زندانیان در چند روز گذشته بدور از دید رسانه‌ها جریان داشته است.

آزادی این افراد واکنش‌های زیادی را تاکنون در میان مردم و شخصیت‌های سیاسی این کشور به همراه داشته است.