انتخابات افغانستان؛ پیشرفت در ثبت نام رای‌دهندگان جدید

افغانستان حق نشر عکس NANGARHAR MEDIA OFFICE FACEBOOK
Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید از آغاز "روند ثبت نام تقویتی" تاکنون بیش از ۴۰۲ هزار نفر در سراسر افغانستان ثبت نام کرده‌اند

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید از آغاز "روند ثبت نام تقویتی" انتخابات ریاست جمهوری تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار نفر در سراسر افغانستان ثبت نام کرده‌اند.

این روند شامل حال کسانی می‌شود که تازه به افغانستان بازگشته باشند، سن هجده سال را در روز انتخابات تکمیل کنند، نام‌های‌شان در فهرست رای‌دهندگان قبلی درست درج نشده باشد، از یک حوزه به حوزه دیگر نقل مکان کرده باشند یا هم به حکم قانون، از حقوق مدنی محروم نشده باشند.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز (۲۷ جوزا/خرداد) در یک نشست خبری گفت که تاکنون ۲۶۴ هزار مرد و ۱۳۸ هزار زن در ۳۳ ولایت افغانستان ثبت نام کرده‌اند.

همچنین در ولایت غزنی حدود دو هزار و ۵۹ نفر ثبت نام کرده‌اند؛ از این میان ۶۶۲ نفر آنان زنان هستند.

براساس آمار کمیسیون انتخابات افغانستان در انتخابات گذشته پارلمانی ۹.۵ میلیون نفر ثبت نام کرده بودند.

افرادی که در روند جدید ثبت نام می‌کنند.، به تعداد افرادی که برای انتخابات پارلمانی ثبت نام کرده بودند، افزوده خواهد شد.

"روند ثبت نام تقویتی" که شامل ۳۳ ولایت می‌شود از تاریخ هجدهم جوزا/خرداد آغاز شد و تا هشتم سرطان/تیر ادامه خواهد داشت.

براساس تقویم کمیسیون انتخابات افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۶ میزان/مهر سال جاری خورشیدی برگزار می‌شود.

حق نشر عکس IEC
Image caption به گفته خانم نورستانی در ولایت غزنی ۱۴ مرکز به دلیل مخالفت ریاست معارف و ۲ مرکز دیگر "به دلیل مخالفت بزرگان قومی" مسدود است

به گفته این کمیسیون اکنون ۴۱۷ مرکز ثبت نام رای‌دهندگان در ۳۳ ولایت افغانستان و ۱۰۴ مرکز در ولایت غزنی فعال است.

در نظر بود که شمار این مراکز در سی و سه ولایت، ۴۵۸ و در ولایت غزنی ۲۴۷ باشد.

به گفته خانم نورستانی در ولایت غزنی ۱۴ مرکز به دلیل عدم موافقت ریاست معارف و ۲ مرکز دیگر به دلیل مخالفت بزرگان قومی مسدود مانده است.

زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکنون دوبار به تاخیر افتاده است و دادگاه عالی این کشور حکم کرد که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه کار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان قانونی است.

هرچند شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری متشکل از ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه کار آقای غنی را غیرقانونی خوانده و خواهان تشکیل "دولت سرپرست" برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دراین کشور شده‌اند.

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption براساس آمار کمیسیون انتخابات افغانستان در انتخابات گذشته پارلمانی ۹.۵ میلیون نفر ثبت نام کرده بودند

امنیت و چالش‌ها

تامین امنیت نیز یکی از چالش‌های جدی فرا راه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خوانده شده است اما بسم الله وزیری، رئیس ستاد ارتش افغانستان هفته گذشته در یک نشست خبری گفت که برای تامین امنیت انتخابات در هماهنگی با نهادهای امنیتی دیگر مشغول کار هستند.

او گفت:"ما در زمینه انتقال مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی و تامین امنیت انتخابات سهم فعال خود را داریم و این برنامه‌ها عملی خواهد شد"

انتخابات در افغانستان همواره با جنجال‌ها و ادعاهای تخلف و تقلب همراه بوده است.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ منجر به ایجاد حکومت وحدت ملی میان دو نامزد پیشتاز شد و همچنین نتیجه انتخابات مجلس نمایندگان که در بیست و هشتم میزان/مهر سال ۱۳۹۷ برگزار شد، پس از تاخیر هفت ماهه و ادعاهای گسترده تقلب و تخلف اعلام شد.