جنگ در تخار افغانستان هزاران خانواده را آواره کرد

افغانستان حق نشر عکس TAKHARMEDIAOFFICE
Image caption جنگ در تخار افغانستان هزاران خانواده را آوره کرده است

مقام‌های ولایت تخار در شمال افغانستان می‌گویند که از چند روز به اینسو، هزاران خانواده به علت جنگ و ناامنی در چند ولسوالی این ولایت آواره شده‌اند.

محمد یاسین لبیب، رئیس مهاجرین ولایت تخار، امروز (سه‌شنبه، ۲۸ جوزا/خرداد) به بی‌بی‌سی گفت که بیش از سه هزار خانواده از سه ولسوالی به مرکز این ولایت پناه آورده‌اند.

او افزود که هم اکنون جنگ در ولسوالی‌های نمک‌آب، اشکمش و بهارک ولایت تخار به شدت جریان دارد و صدها خانواده به ساحات امن و به مرکز شهر تالقان پناه برده‌اند.

Image caption تخار در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با تاجیکستان است و گروه‌های مسلح مخالف دولت از جمله طالبان در آن فعال هستند.

به گفته آقای لبیب جنگ از یک هفته به اینسو در ولسوالی اشکمش و از دو روز به اینسو در ولسوالی‌های بهارک و نمک‌آب جریان دارد.

رئیس مهاجرین ولایت تخار می‌گوید که تیم‌های بررسی به این ساحات اعزام شده‌اند و تا عصر امروز به این خانواده‌ها رسیدگی صورت خواهد گرفت.

به گفته آقای لبیب ممکن است آمار این بیجا‌شدگان افزایش یابد.

سه ماه قبل نیز حدود سه هزار خانواده از ولسوالی دشت قلعه ولایت تخار به دلیل جنگ و ناامنی آواره شده بودند. آن زمان درگیری‌ها در این ولسوالی سبب تخریب خانه‌ها شد و اهالی مجبور به فرار به مناطق امن شدند.

تخار در شمال افغانستان ولایتی هم‌مرز با تاجیکستان است و گروه‌های مسلح مخالف دولت از جمله طالبان در آن فعال هستند.

جنگ سالانه شمار زیادی از مردم افغانستان را مجبور به ترک خانه‌های‌شان می‌کند. این آمار سالانه رو به رشد است و شمار آنها به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد.