درگیری دوباره بر سر کرسی ریاست مجلس نمایندگان افغانستان

مجلس افغانستان
Image caption شماری از معترضان، میز ریاست مجلس را از جا کندند

ده‌ها عضو مجلس نمایندگان افغانستان بار دیگر بر سر تعیین رئیس مجلس با هم درگیری شدند. این دومین بار است که نمایندگان پارلمان جدید افغانستان بر سر نتایج رای‌گیری برای انتخاب رئیس با هم درگیر می‌شوند.

تصاویر ضبط شده از صفحه نمایش یکی از دوربین‌ها در تالار مجلس، حضور ده‌ها نماینده در جایگاه هیات رئیسه را نشان می‌دهد. در این تصاویر که به صورت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، چند مرد با لباس محلی درحال تخریب میز کار رئیس مجلس دیده می‌‎شوند و شماری دیگر، وسایل موجود بر روی میز را به پایین پرتاب می‌کنند.

تصاویر منتشر شده همچنین هجوم نیروهای امنیتی برای پایان دادن به تنش در جایگاه هیات رئیسه را نشان می‌دهد. پخش تلویزیونی جلسه پارلمان افغانستان در پی این درگیری قطع شد.

گزارش شده که روز چهارشنبه ۲۹ خرداد (جوزا)، نمایندگان حامی میررحمان رحمانی، نامزدی که بیشترین رای را در انتخابات داخلی به خود اختصاص داده بود، او را به جایگاه ریاست نشاندند که این کار با واکنش نمایندگان حامی نامزد رقیب مواجه شد.

ماه گذشته و پس از آغاز به کار مجلس نمایندگان افغانستان، اعضای مجلس برای انتخاب رئیس در میان خود رای‌گیری کردند. بر اساس آیین‌نامه (طرزالعمل داخلی) مجلس افغانستان، نامزدی که ۱ + %۵۰ (دست کم یک رای بیشتر از نیمی از آرای به دست آمده) را از آن خود کند، برنده رای‌گیری و رئیس مجلس است.

در رای گیری ۲۸ ثور (اردیبهشت) برای ریاست مجلس، میررحمان رحمانی ۱۲۳ رای گرفت و رقیب او، کمال‌ناصر اصولی ۵۵ رای آورد. آقای اصولی و نمایندگان طرفدار او، به دلیل وجود یک نقطه بر روی یک برگه از آرای آقای رحمانی، صحت رای‌گیری را زیر سوال بردند و برنده شدن او را نپذیرفتند.

یکی از نمایندگان مجلس که خواست نامش برده نشود به بی‌بی‌سی گفت که امروز (چهارشنبه) طرفداران کمال‌ناصر اصولی، رقیب آقای رحمانی برای ریاست مجلس نمایندگان، حاضر به رای‌گیری مخفی یا علنی برای تعیین تکلیف "رای مشکوک" نشدند.

این نماینده گفت بعد از اینکه حامیان آقای اصولی حاضر به رای‌گیری نشدند، طرفداران آقای رحمانی او را به جایگاه ریاست مجلس نمایندگان بردند ولی طرفداران آقای اصولی مانع از حضور او در جایگاه شدند و حتی کرسی ریاست را پایین انداختند.

یک عضو دیگر مجلس نمایندگان هم به بی‌بی‌سی گفته یکی از افرادی که مخالف ریاست آقای رحمانی بود، با مشت بر سر حبیب افغان از نمایندگان مجلس افغانستان زد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
انتخاب جنجالی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان

اما نعمت‌الله کریاب، نماینده کنر در مجلس، روایت دیگری از ماجرای روز چهارشنبه در تالار مجلس دارد. آقای کریاب ادعا کرد که این هوداران آقای رحمانی بودند که حاضر به رای‌گیری سری نشدند.

این نماینده به بی‌بی‌سی گفت که براساس اصول وظایف داخلی باید رای گیری برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان سری (مخفی) باشد، علاوه بر آن در روزهای گذشته نمایندگان توافق کردند که رای گیری سری باشد.

او افزود که امروز طرفداران آقای رحمانی تن به رای گیری ندادند و بعد آقای رحمانی را از اتاق ریاست به صحن مجلس آورده و به کرسی ریاست مجلس نشاندند.

به گفته آقای کریاب این کار با درگیری فیزیکی و لفظی همراه بود ولی کسی در این میان آسیب ندید.

Image caption این نقطه باعث جنجال یک ماهه در مجلس نمایندگان افغانستان شده است

مشکل یک رای

تنش بر سر ریاست مجلس نمایندگان افغانستان زمانی اوج گرفت که میر رحمان رحمانی، نماینده مردم پروان در مجلس نمایندگان افغانستان ۲۸ ثور/ اردیبهشت امسال از طرف رئیس موقت بعد از رای گیری اعضای حاضر در مجلس به عنوان رئیس پارلمان افغانستان اعلام شد.

در این روز برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان ۲۴۷ نماینده حاضر بودند، با این حساب کسی به عنوان رئیس انتخاب می‌شد که موفق به کسب ۵۰ درصد بعلاوه یک رای می‌شد. بر این اساس ۱۲۴ رای برای برنده شدن کافی بود. پس از شمارش آرا، میر رحمان رحمانی برنده ۱۲۳ رای اعلام شد و در یکی از رای‌ها یک نقطه گذاشته شده بود.

مخالفان آقای رحمانی این رای را به دلیل وجود این نطقه باطل می‌دانند ولی حامیان او این رای را معتبر دانسته و معتقدند که آقای رحمانی ۱۲۴ رای برای احراز ریاست مجلس گرفته است.

از حدود یک ماه است که جدل بر سر این رای نقطه دار در مجلس نمایندگان افغانستان ادامه دارد، امروز نیز قرار بود که برای تعیین اعتبار این رای، رای‌گیری شود تا سرنوشت ریاست مجلس نمایندگان مشخص شود.

اگر وجود این نقطه، برگه را باطل نکند آقای رحمانی دارای نیمی از آرا به علاوه یک رای و برنده انتخابات ریاست مجلس دانسته خواهد شد.

در صورتی هم که این رای باطل اعلام شود، رای‌گیری مجدد انجام خواهد شد و این دو نفر بار دیگر حق نامزدی برای ریاست مجلس را نخواهند داشت.