سازمان جهانی مهاجرت؛ بیش از یکصد هزار افغان از ایران و پاکستان اخراج شده‌اند

افغانستان حق نشر عکس TASNIM
Image caption مهاجران افغان در ایران

سازمان بین‌المللی مهاجرت می‌گوید در شش ماه گذشته بیش از یک‌صد و ۱۲ هزار افغان مهاجر از ایران و پاکستان اخراج شده‌اند.

براساس گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌ او‌ ام) که دیروز (۱۹ ژوئن) منتشر شد، از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون بیش از ۱۱۰ هزار افغان‌ از ایران و حدود دو هزار و ۲۲۵ افغان دیگر از پاکستان اخراج شده‌اند.

در همین حال سه روز قبل، نشست سالانه کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان به منظور رسیدگی به وضعیت مهاجرین افغان در اسلام آّباد پاکستان برگزار شد و دیروز پایان یافت.

در این نشست سه روزه با اشتراک وزیران امور مهاجران افغانستان و پاکستان، معاون وزارت کشور ایران و نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، درباره روند اقامت مهاجران افغان در ایران و پاکستان و بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان از این دو کشور مذاکراتی صورت گرفت.

سید عبدالباسط انصاری، سخنگوی وزارت مهاجرین افغانستان دیروز (چهار‌شنبه، ۲۹ جوزا/خرداد)به بی‌بی‌سی گفت که در این نشست مقام‌های ایران و پاکستان پذیرفتند که پس از این افغان‌ها رابه گونه اجباری از این دو کشور اخراج نکنند.

حق نشر عکس MORR.GOV
Image caption نشست سه روزه کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان درباره مهاجران افغان در اسلام آّباد پاکستان

براساس آمار اداره سازمان جهانی مهاجرت از آغاز سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از ۸۵ هزار نفر از ایران و نزدیک به ۸ هزار نفر از پاکستان به گونه داوطلبانه به افغانستان برگشته‌اند.

همچنین بیش از ۸۰۰ افغان مهاجر از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته‌اند.

پیش از این وزارت امور مهاجران افغانستان گفته بود که درشش ماه اول سال جاری میلادی و پس از تشدید تحریم‌های آمریکا بر ایران، حدود دو صد هزار مهاجر افغانستان از ایران به این کشور برگشته که صدهزار نفر از آنان به گونه اجباری از ایران اخراج شده‌اند.

بیستم ژوئن از سوی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی پناهندگان و آوارگان نام‌گذاری شده است.

ریاست اجرایی حکومت وحدمت ملی نیز امروز پنجنشنبه(۳۰ جوزا/خرداد) با نشر پیامی به مناسبت روز جهانی پناهندگان گفته که افغانستان یکی از کشورهایی است که بیشترین رقم مهاجران و بی‌جاشدگان را در جهان دارد و تامین نیازمندی‌ها و حل مشکلات مهاجران کشور در هر گوشه دنیا یکی از اولویت‌های مهم حکومت وحدت ملی است.

در این پیام آمده که: "معضل مهاجران و بی‌جاشدگان متاثر از جنگ و خشونت در کنار ناامنی، فقر، اعتیاد و زرع مواد مخدر و بیکاری یکی از چالش‌های جدی در کشور ما است."

بر اساس آمار وزارت مهاجران پاکستان، از آغاز سال ۲۰۰۲ تا کنون حدود چهار و نیم میلیون اتباع افغانستان به گونه داوطلبانه از پاکستان به کشور شان برگشته‌اند.

وزارت مهاجران افغانستان می‌گوید در حال حاضر حدود ۲ میلیون مهاجر افغان در پاکستان و بیش دو نیم میلیون مهاجر دیگر در ایران زندگی می‌کنند.