شهرداری کابل صاحب واحد انتظامی شد

افغانستان حق نشر عکس KabulMunicipality
Image caption بخشی از شهر کابل در سال‌های اخیر چهره عوض کرده است

شهرداری کابل، پایتخت افغانستان، برای اولین بار صاحب یک واحد انتظامی شد.

براساس تفاهمنامه امضاشده میان وزارت داخله/کشور افغانستان و شهرداری کابل، از این واحد انتظامی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی و غصب زمین در سطح شهر استفاده خواهد شد.

مسعود اندرابی وزیر داخله افغانستان در مراسم امضای این تفاهمنامه امروز (یکشنبه، دوم سرطان/تیر) گفت که این واحد همچنین برای استرداد زمین‌های غصب شده، جلوگیری از تخلفات شهری و اجرای قانون با شهرداری کابل همکاری خواهد کرد.

او گفت که با امضای این تفاهمنامه صلاحیت استفاده از ۴۰۹ سرباز و افسر پلیس افغانستان به شهرداری کابل منتقل شده و این نیروها در ساختار فرماندهی پلیس کابل زیر نظر شهرداری کابل و تحت امر این نهاد فعالیت خواهند کرد.

آقای انداربی تاکید کرد که بعد از مشخص شدن وظایف این نیروها، آنان توسط شهرداری کابل رهبری می‌شود و وزارت داخله فقط مسئولیت تامین امکانات این نیروها را به عهده خواهد داشت و در فعالیت آنان دخالت نخواهد کرد.

احمد ذکی سرفراز، شهردار کابل می‌گوید "خودسری در شهر کابل به اوج خود رسیده" و برای حل این مشکل به کارگیری یک واحد از نیروهای پلیس در چارچوب جدید شهرداری کابل گنجانیده شده است.

او گفت که شهرداری کابل در صورت نیاز برای مقابله با زورمندان می‌تواند خواستار نیروهای بیشتر شود که وزارت داخله و واحد ۱۰۱ آسمایی پلیس در این راستا کمک خواهند کرد.

Image caption شهر کابل

چند سال قبل شهرداری کابل گفته بود که کار ساخت بیشتر از ۵۰۰ ساختمان در این شهر به دلیل "تخلف" متوقف شده است.

شهردار پیشین کابل دو سال پیش گفته بود، "اکثریت" ساختمان‌هایی که در ۱۵ سال گذشته ساخته شده‌اند معیاری نیستند.

عبدالله حبیب زی، شهردارپیشین کابل همچنین به بی‌بی‌سی گفته بود، مشکلی که شهرداری کابل برای توقف ساخت خانه‌های بدون مجوز دارد، این است که صاحبان شماری از این خانه زورمند هستند و افراد مسلح دارند.

انتظار می‌رود که با اجرای طرح جدید و استفاده از نیروهای پلیس شهرداری کابل بر این مشکل فایق بیاید.