طالبان به رسانه‌های افغانستان هشدار داد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هشدار طالبان به رسانه‌های افغانستان

گروه طالبان اعلام کرده که اگر رسانه‌های افغانستان ظرف یک هفته دست از " نشر اعلانات تجارتی علیه این گروه" برندارند، مورد "هدف نظامی" این گروه قرار خواهند گرفت.

گروه طالبان امروز (دوشنبه، ۳ تیر/سرطان) با انتشار اعلامیه‌ای گفته که شماری از رسانه‌ها در افغانستان اعلانات بازرگانی را نشر می‌کنند که در آن "به جهاد، مجاهدین و طالبان بد و رد گفته می‌شود" و با این اعلانات مردم علیه این گروه برانگیخته می‌شوند.

این گروه به رسانه‌های دیداری، شنیداری و دیگر رسانه‌ها در افغانستان یک هفته مهلت داده تا انتشار این سری اعلانات را متوقف کنند و گفته در غیر آن "این رسانه‌ها را به حیث رسانه نه؛ بلکه به حیث لانه‌های استخباراتی دشمن می‌شناسد و مورد هدف نظامی" قرار خواهد داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گروه طالبان به تمام رسانه‌های داخلی هشدار داده تا در ظرف یک هفته از نشر "اعلانات بازرگانی" علیه این گروه دست بردارند

فدارسیون خبرنگاران افغانستان و مسئولان شماری از رسانه‌ها امروز در یک نشست خبری با انتشار یک اعلامیه مشترک از طالبان خواستند تا این هشدارشان را پس بگیرند.

فهیم دشتی، عضو فدراسیون خبرنگاران افغانستان اعلامیه منتشر شده از سوی گروه طالبان را حمله به آزادی بیان و رسانه‌های افغانستان خوانده و گفت که رسانه‌های افغانستان تحت قوانین این کشور فعالیت دارند و کار شان براساس قانون اشتباه نیست.

صدیق‌الله توحیدی، مسئول دادخواهی کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان به بی‌بی‌سی گفت: "رسانه‌های افغانستان به صورت بی‌طرفانه کار می‌کنند و می‌توانند اعلانات بازرگانی داشته باشد، این اعلانات را در بدل پول نشر می‌کنند و تاکید هم صورت می‌گیرد که اعلان بازرگانی است، به این معنی که رسانه نه در آن مورد نظری دارد نه در تولید چنین پیام‌ها نقش دارد."

Image caption نی گفته رسانه‌ها تحت قوانین نافذه افغانستان فعالیت دارند و براساس قانون این کارشان اشتباه نیست

آقای توحیدی افزود :"در زمینه این پیام‌ها ما هم بعضا انتقاداتی داشته‌ایم؛ که باید مدیریت شوند و از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ نظارت شوند. پیام‌ها نباید غیر حقیقی باشند و یا سبب نفاق در بین مردم شوند. امیدوارم این مسئله به صورت جدی پیگیری شود."

نی: خشونت علیه خبرنگاران کاهش یافته است

در همین حال در یک خبر دیگر، نی، نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان، امروز در یک نشست خبری از کاهش ۵۰ درصدی خشونت علیه خبرنگاران در شش ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته خبر داده است.

به گفته این نهاد، در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۵ مورد خشونت علیه خبرنگاران در این نهاد ثبت شده است. در شش ماه اول سال گذشته میلادی ۷۱ مورد خشونت علیه خبرنگاران در این نهاد به ثبت رسیده بود.

حق نشر عکس SOCIAL MEDIA
Image caption نی: خشونت علیه خبرنگاران کاهش یافته است

مجیب خلوتگر، رئیس این نهاد گفت، ۳۵ مورد شامل "۵ مورد قتل، ۶ مورد جراحت، ۱۰ مورد تهدید و توهین، ۳ حمله بر رسانه‌ها، ۳ مورد لت و کوب و یک مورد انفجار وسیله نقلیه یکی از رسانه‌ها است".

به گفته آقای خلوتگر، عملکرد محتاطانه خبرنگاران و رسانه‌ها در پوشش زنده حملات انفجاری و انتحاری از دلایل کاهش آمار خشونت علیه خبرنگارانبوده است.

تهدید و حمله به رسانه‌های افغانستان از سوی گروه طالبان بی‌پیشینه نیست. این گروه پیش از این نیز برخی از رسانه‌ها را متهم به عدم بی‌طرفی و تهدید به حمله نظامی کرده است.

خبرهای مرتبط: