رای‌گیری بر سر اعتبار برگه رای با نقطه؛ پارلمان افغانستان همچنان بی‌رئیس ماند

افغانستان حق نشر عکس Mir Rahman Rahmani
Image caption آقای رحمانی نماینده ولایت پروان در مجلس نمایندگان افغانستان است

بعد از جدال بیشتر از یک ماه بر سر تعیین رئیس مجلس نمایندگان افغانستان، اعضای این مجلس موفق به انتخاب رئیس پارلمان نشدند. اعضای مجلس امروز بر سر اعتبار یک برگه رای میر رحمان رحمانی که وجود یک نقطه اعتبار آن را زیر سوال برده بود، رای‌گیری کردند و در نتیجه این برگه بی‌اعتبار خوانده شد.

در نشست امروز (دوشنبه، سوم سرطان/تیر) رای‌گیری درباره اعتبار یک "رای جنجالی" با حضور ۲۲۹ نماینده آغاز شد و در صورتی که ۱۱۵ نماینده به اعتبار این برگه، رای می‌دادند، آقای رحمانی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب می‌شد، ولی فقط ۹۰ نفر به صحت این برگه رای دادند.

در این نشست ۱۲۰ نفر به عدم اعتبار این برگه رای دادند و ۱۶ رای باطل اعلام شد و سه رای نیز سفید بود.

در نشست امروز، ملک‌قیس نورآقا ملکزی، نماینده مردم ولایت ننگرهار به عنوان رئیس موقت انتخاب شد و قرار است که فردا (سه‌شنبه، ۴ سرطان/تیر) دوباره برای تعیین رئیس مجلس رای گیری انجام شود.

جنجال بر سر یک نقطه؟

تنش بر سر ریاست مجلس نمایندگان افغانستان زمانی اوج گرفت که میر رحمان رحمانی، نماینده مردم پروان در تاریخ ۲۸ ثور/اردیبهشت امسال بعد از رای گیری اعضای حاضر در مجلس به عنوان رئیس پارلمان افغانستان اعلام شد.

در این روز برای انتخاب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان، ۲۴۷ نماینده حاضر بودند، با این حساب کسی به عنوان رئیس انتخاب می‌شد که موفق به کسب ۵۰ درصد به علاوه یک رای می‌شد. بر این اساس ۱۲۴ رای برای برنده شدن کافی بود. پس از شمارش آرا، میر رحمان رحمانی ۱۲۳ گرفته بود و در یکی از رای‌های که باطل اعلام شد، یک نقطه گذاشته شده بود که جنجال یک ماهه را در پی‌داشت. در این رای‌گیری رقیب او، کمال‌ناصر اصولی ۵۵ رای آورده بود.

Image caption این نقطه باعث جنجال یک ماهه در مجلس نمایندگان افغانستان شده است

مخالفان آقای رحمانی این رای را به دلیل وجود این نطقه باطل می‌دانستند ولی حامیان او این رای را معتبر دانسته و معتقد بودند که آقای رحمانی ۱۲۴ رای برای احراز ریاست مجلس گرفته است.

این برگه رای امروز بعد از رای‌گیری بر سر اعتبار آن رسما باطل اعلام شد، براساس اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان این دو نفر (کمال ناصر اصولی و میر رحمان رحمانی) در دور بعدی حق نامزدی برای ریاست مجلس را نخواهند داشت.


اصول وظایف داخلی درباره انتخاب رئیس مجلس نمایندگان

در ماده هشتم اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان افغانستان درباره نحوه انتخاب رئیس مجلس آمده است: انتخاب رئیس مجلس نمایندگان تحت ریاست رئیس موقت به اساس رای‌گیری سری و مستقیم برای یک دوره تقنینیه به اکثریت حاضر به ترتیب زیر صورت می‌گیرد:

اعضا در داخل جلسه عمومی خود را به ریاست نامزد می‌کنند. هرگاه هیج یک از نامزدان در نتیجه رای‌دهی دور اول اکثریت حاضر را نتواند به دست بیاورد، دور دوم رای گیری صرف بین دو نامزدی که بیشترین آرا را به دست آورده‌اند دایر و عضو برنده اعلام می‌گردد که آرای اکثریت حاضر را کسب کنند.

هرگاه نامزدان مذکور در دور دوم نتوانند اکثریت حاضر را به دست بیاورند، رای گیری دوباره برگزار می‌گوید و نامزدان مذکور حق نامزد شدن را در دور جدید ندارند.

انتخابات نهایتا تا سه نوبت تکرار می‌شود.

هرگاه هیج یک از نامزدان نتوانست در سه نوبت جدید اکثریت حاضر را به دست بیاورند، رای‌گیری میان دو نامزدیکه بیشترین درصد آرا را در دورهای مختلف گرفته دایر و عضو برنده اعلام می‌گردد که آرای اکثریت حاضر را کسب کنند. هرگاه هیج یک نامزدان نتوانست اکثریت حاضر را کسب کند، از این دو تن، نامزدی که بیشترین آرا را بدست آورده است، به رای‌گیری علنی جهت رد یا تایید گذاشته می‌شود.


دوبار تنش بر سر ریاست مجلس نمایندگان

در رای گیری ۲۸ ثور (اردیبهشت) برای ریاست مجلس، میررحمان رحمانی ۱۲۳ رای گرفت و رقیب او، کمال‌ناصر اصولی ۵۵ رای آورد. آقای اصولی و نمایندگان طرفدار او، به دلیل وجود یک نقطه بر روی یک برگه از آرای آقای رحمانی، صحت رای‌گیری را زیر سوال بردند و برنده شدن او را نپذیرفتند.

تاکنون طرفداران دو نماینده رقیب برای احراز ریاست مجلس، دوبار در صحن علنی مجلس با همدیگر شده‌اند. طرفداران دو نامزد رقیب ریاست مجلس افغانستان، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد/جوزا، با هم درگیر شدند. ده‌ها عضو مجلس با حضور در جایگاه هیأت رئیسه، میز ریاست را به پایین انداختند.

تصاویر منتشر شده همچنین هجوم نیروهای امنیتی برای پایان دادن به تنش در جایگاه هیات رئیسه را نشان می‌داد.