شورای نامزدان انتخابات در گردهمایی اعتراضی کابل: خواهان تشکیل 'حکومت سرپرست' هستیم

افغانستان حق نشر عکس برگزار کنندگان گردهمایی اعتراضی
Image caption این گردهمایی در در ورزشگاه غازی شهر کابل با حضور صدها نفر از هواداران نامزدان عضو این شورا برگزار شد

شورای نامزدان ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه(۴تیر/سرطان) در مخالفت به ادامه کار محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری این کشور در کابل گردهمایی اعتراضی برگزار کرد.

این گردهمایی در ورزشگاه غازی شهر کابل با حضور هزاران نفر از هواداران نامزدان عضو این شورا برگزار و با قطعنامه ۹ ماده‌ای پایان یافت.

شورای نامزدان ریاست جمهوری متشکل از ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری است. این شورا چندی قبل نیز خواستار پایان کار حکومت وحدت ملی در اول جوزا/خرداد ۱۳۹۸ شده و طرح "سرپرستی حکومت در چارچوب نظام جمهوری اسلامی افغانستان" را پیشنهاد کرده بود.

Image caption نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به ترتیب الفبا

این شورا در قطعنامه خود خواستار تشکیل "حکومت سرپرست" و کناره‌گیری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور از سمتش شده است.

در قطعنامه شورای نامزدان از آقای غنی خواسته شده تا در صورت ادامه کارش به عنوان "رئیس جمهور سرپرست" از نامزدی در ریاست جمهوری منصرف شود.

در این قطعنامه از آقای غنی به عنوان "رئیس جمهور اسبق" یاد شده و برای جلوگیری از استفاده از امکانات دولتی جهت کمپین از سوی آقای غنی و لغو سایر تصامیم "غیرمشروع" او از زمان اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری تاکید شده است.

همچنین این شورا خواستار ایجاد میکانیسم نظارت به منظور جلوگیری از سوء‌استفاده صلاحیت‌های وظیفه‌ای از سوی آقای غنی شده و از او خواسته تا از "مداخله غیرموجه" در امور کاری و تخصصی کمیسیون انتخابات دست بردارد.

حق نشر عکس برگزار کنندگان گردهمایی اعتراضی
Image caption شورای نامزدان ریاست جمهوری متشکل از ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری است.

دفتر مطبوعاتی آقای حنیف اتمر، نامزد انتخابات و عضو شورای نامزدان ریاست جمهوری شب گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفته که: "این همایش از طرف تیم صلح و اعتدال و سایر اعضای شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری راه اندازی شده و در اصل تمثیل واقعی صدای رسای ملت افغانستان برای مخالفت با قانون‌ستیزی و حکومت نامشروع اشرف غنی است که بر اساس قانون افغانستان حق تمام شهروندان کشور است."

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکنون دوبار به تاخیر افتاده است و دادگاه عالی این کشور فیصله کرده که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه کار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان قانونی است؛ چیزی که مخالفت دیگر نامزدان ریاست جمهوری را به همراه داشته است.

براساس تقویم کمیسیون انتخابات افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۶ میزان/مهر سال جاری خورشیدی برگزار می‌شود.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام تصویری در واکنش به این گردهمایی گفته که: "این نوع گردهمایی‌ها به نوعی می‌تواند کمپین قبل از وقت باشد، ما از نهادهای مسئول می‌خواهیم تا نسبت به چنین گردهمایی‌هایی که جنبه‌های کمپینی دارد توجه داشته باشند."

حق نشر عکس MURTAZAWI
Image caption شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان