دولت افغانستان ساخت بزرگترین مجتمع اداری این کشور را آغاز کرد

افغانستان حق نشر عکس MUDLAFG
Image caption نمایی از وزارت دارایی افغانستان در این مجتمع اداری

اولین سنگ بنای بزرگترین مجتمع اداری افغانستان به نام "کمپلیکس دارالامان" به دست محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، در غرب کابل گذاشته شد.

قرار است این مجمتع در مدت ۲۰ سال با هزینه ۱.۲ میلیارد دلار ساخته شود.

آقای غنی امروز یکشنبه ( ۲۳ سرطان/تیر) در این مراسم گفت که صدسال قبل مردم چهاردهی کابل زمین‌های زراعتی خود را به گونه رضاکارانه به شاه امان الله دادند و زمینه ساخت این ساختمان درجه اول دولتی را مهیا کردند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت هر کشوری بر اساس تداوم زندگی می‌کند و "اگر تدوام در زندگی ما نباشد، تحول را ما مدیریت کرده نمی‌توانیم."

به گفته مقامات، برای اجرای این طرح ۱۰۰ هکتار زمین اختصاص داده شده که قرار است تا ۲۰ سال آینده ۲۷ اداره دولتی به این محل منتقل شوند. این اداره‌ها شامل ۱۶ وزارتخانه، ۸ اداره مستقل و سه بانک است.

حق نشر عکس MUDLAFG
Image caption ۲۷ نهاد دولتی قرار است که تا مدت ۲۰ سال آینده به این محل منتقل شوند

اجرای مرحله اول این طرح ۱۰ سال زمان خواهد برد و قرار است در پایان این دوره ۱۳ وزارت خانه و نهاد دولتی به آنجا منتقل شوند. در مرحله دوم نیز ۱۴ وزارت و نهاد دولتی افغانستان به این مجتمع انتقال خواهند یافت.

به گفته مسئولان پروژه، در این مجمتع اداری تمام تسهیلات برای مراجعین در نظر گرفته شده است. به هر کارمند دولتی هم با توجه به نوع مسئولیت آنان از شش متر مربع تا ۶۰ مترمربع فضای کاری اختصاص خواهد یافت.

این مجتمع بعد از ۲۰ سال که تمام بخش‌های آن تکمیل شود، قادر است تا ۵۰ هزار کارمند دولتی را در خود جا دهد.

حق نشر عکس MUDLAFG
Image caption این مجتمع توسط شرکت خطیب العالمی لبنانی طراحی شده است

طرح این مجتمع توسط شرکت لبنانی خطیب العالمی انجام شده است.

معماری این مجمتع ترکیبی از طرح‌ ساختمان سازی تیموری، تاریخی افغانستان و همچنین معماری مدرن روز است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که هزینه ساخت این مجتمع از املاک دولتی افغانستان تامین خواهد شد.

حق نشر عکس MUDLAFG
Image caption هدف از ساخت این مجتمع ارائه خدمت به مردم و بهبود کیفیت حکومت‌داری در افغانستان عنوان شده است

هدف از ساخت این مجتمع ارائه خدمت به مردم و بهبود کیفیت حکومت‌داری در افغانستان عنوان شده است. آقای غنی در این مراسم گفت که دولت افغانستان تلاش می‌کند که حکومت‌داری در این کشور پیشرفت کند و بهبود یابد.

در حال حاضر نهادهای دولتی در بخش‌های مختلف شهر کابل پراکنده هستند. این وضعیت باعث شده تا مردم برای انجام کارهای اداری در بخش‌های مختلف شهر سرگردان شوند که هم زمان‌بر است و هم باعث ایجاد ترافیک سنگین در سطح شهر می‌شود.